...Un vin, publicată de un-pahar-de-poezie
Poezii de dragoste
Poezii de despărţire
Poezii despre natura
Poezii de primavara
Poezii dedicate Mamei
Poezii pentru copii
Casa Părintească
Poezii pentru tata
Poezii despre animale
Poezii despre moarte
Poezii filozofice
Poezii confesive
Poezii triste
Poezii motivaționale
Proza
Colinde
Poezii comice
Poezii patriotice
Poezii de 8 Martie
Poezii de Paște
Poezii de Anul Nou
Poezii diverse
Gânduri
Dedicaţii
Felicitări
Poezii de prietenie
Publică poezii
Ca autor logat sau anonim, rapid și ușor.
Creează o carte / colecție
Adună poeziile tale în colecții vizibile cititorilor.
Universul poeziilor
Fiecare autor e o constelație. Poeziile sunt stelele lui.
Poezii în voce și imagine
Adaugă creații audio, video sau combină-le cu textul.
Transformă poezia în cântec
Un click și poezia poate deveni muzică.
Postează noutăți
Comunică, comentează, postează noutăți, citește, discută, creează conexiuni.
Ascultă Radio Poezii
Autori, lecturi live și muzică poetică — în direct pe Radio Poezii.online.
Fii Live pe Radio
Aplică și câștigă propria ta oră pe Radio Poezii.online.
Postează poezii online. Versuri din suflet...
Poezii recent adaugate
Tipare
Plăcut de toți când înțeles de nimeni,
Vând venin pe bunătatea vorbelor vândute,
Semeni și gemeni de-am fi, ne vindem ca demonii
Ce urăsc să le cunosc valorile pierdute.
Privește-mi inima cu ură, că de iubire-s sătul,
Crezând într-o minciună adusă de minutul
Visător, ce pururi țese speranța trasă pe ață –
Muritor credul, râvnind la tot ce se minte în viață.
Familia de porțelan... o sparg constant,
Încredere de fier, arzând ca un mutant
Într-o lume încrezută și fără un crez.
Prost eu că încerc să creez.
Nu vă supărați
Nu te supăra iubito că nu sunt acum lângă tine, Căci tu știi că inima mea doar ție îți aparține. Să nu te superi iubito că sunt pribeag în această viaţă, Căci pentru tine mă pot să mă fac cerșetor. Numai ca să te țin o clipă în brațe. Nu mă supăr iubite că nu ești acum cu mine. Și îi mulţumesc lui Dumnezeu că te-am întâlnit pe tine. Nici o lacrimă nu am vărsat, nici sufletul nu mă doare, Căci chiar dacă ești departe știu bine,sunt iubirea ta cea mare. Să nu vă supărați pe omul care cu adevărat vă iubește, Când nu este lângă voi, Căci dragostea care vă unește vă va apăra de vânt și ploi. (Poezie de Vladimir Potlog)
Stele
Un zid înalt e-n fata iubirii noastre,
Tristețea a doua inimi albastre
Ce se ating ca doua stele,
Prin raze de gând profund
Și prin trăiri maistre,
Și totuși, un abis e între ele...
O lume Minunată
O lumină nouă prin ferestre se arată,
Alungă umbre, frici și nori de plumb,
Iubirea ta e o potecă neumblată,
Pe care merg cu sufletul curat și blând.
În ochii tăi e cerul cald de vară,
Ce-mi umple pieptul de speranță și de dor,
Fiorul dulce ce ne-atinge-n fiecare seară
Și ne poartă pașii peste zări, în zbor.
Zâmbim aceluiași destin ce ne unește,
Clădim castele din cuvinte și din vis
Și fiecare zi ce vine ne vorbește
Despre un drum ce spre lumină s-a deschis.
Ești bucuria mea curată, neschimbată,
Un răsărit ce-alungă noaptea din trecut,
Cu tine lumea este mult mai minunată,
Și totul pare un frumos, nou început .
AGONIE DE VARĂ
Cuptor de plumb, și zăpușeală...
Prin tîrgul gol, cad flori de scrum;
O suferință lungă, ca de boală,
Se-ntinde neagră peste drum.
În somn de plumb dorm mase grele,
Mizeria domnește-n mahalale;
Pe cer, uscate, ard mândre stele,
Și-n parcul ars e-atîta jale...
Iubita-mi cîntă un marș funebru
La un pian ce geme, spart...
Iar aerul e-un abur negru,
De tot ce-i viu și s-a uscat.
O, vară... galbenă topire,
Un cor de corbi pe-un rug încins...
Și nicio zare de iubire,
În tîrgul trist, ce pare stins.
Mâna ce te mângâie
Nu plânge marea când se frânge
De stânca rece, fără grai,
Ci-n adâncimi tăcerea-și strânge
Tot cerul risipit din rai.
Așa și omul care poartă
În piept lumină fără preț,
Își vede sufletul la poartă
Vândut pe-un zâmbet mărunțel.
El dă din pâinea lui flămândul,
Din focul lui aprinde stele,
Dar cei ce-i încălzesc pământul
Îi lasă iarna-n piept cu ele.
Căci răul n-are colți de fiară,
Ci chipul celui ce-ai iubit,
Îți bate seara la cămară
Cu glasul blând și liniștit.
Nu sabia ucide omul,
Ci mâna care mângâia,
Mai greu apasă peste suflet
Sărutul fals decât o nuia.
De-aceea lumea-și face casă
Din cărți zidite cu minciuni,
Iar cel ce vine să le spargă
Rămâne singur printre spini.
El merge drept prin vreme strâmbă,
Ca plopul alb în câmp pustiu,
Cu fiecare frunză frântă
Se face cerul mai târziu.
Că omul bun nu moare-n moarte.
El moare, viu, câte puțin,
De fiecare dată când lumea
Îi cere cerul... drept destin.
Și poate Dumnezeu, în noaptea
Când a zidit întâiul dor,
A pus în inima cea bună
Întregul plâns al tuturor.
De-aceea omul bun nu cade.
El arde-ncet, fără să ceară.
Ca o candelă uitată
Ce ține cerul până-n moarte.
Eu vreau doar să fiu
Eu nu mă potrivesc niciunui loc, niciunei mulțimi, niciunei vremi. Niciunui șablon. Căci urăsc șabloanele, constrângerile de orice fel. Spiritul meu își țipă libertatea îndărătul gratiilor invizibile ridicate de cuvinte, gesturi sau priviri.
Eu vreau doar să fiu. Așa cum sunt. Cu bune și rele, cu defecte și perfecțiuni, râzând sau plângând, visând sau cântând.
Căci eu cânt. Îmi cânt viața cu fiecare respirație, cu fiecare sist al inimii, îmi umplu plămânii cu aerul ei rece și mă scutur de fiorii dezamăgirii, alergând către niciunde, căci nicăieri mă îndrept...
Văd lumea cum se schimbă neîncetat în mine, și eu odată cu ea. Zbor sau cad, înalt sau adânc, căci pe toate vreau să le aflu, să sufăr sau să mă bucur de fiecare zi ca de-o sărbătoare. Fiindcă acum este cel mai important pentru mine.
Dansez cu ploaia căzându-mi pe obraji, citesc, ascult muzică, respir crepusculul care mi-e dat să-l trăiesc. Simt.
Simt cu toată ființa mea durerile lumii, dar și bucuriile ei. Trăirile toate le crestez în riduri adânci sub pleoapele mele, căci numai cu ochii închiși pot să văd Lumina.
Nu mă întreb cine sunt, ce caut, care este rostul meu pe pământ. Știu că sunt nisip în trecere. Știu că peste o sută de ani n-o să mai am urme. Dar mai știu că toată această zbatere care numește viață nu este inutilă. Nu poate fi o pierdere zadarnică de energie. Eu contez acum. Pentru mine și, poate, pentru cei câțiva din jurul meu.
Chiar și fără să las urme într-o sută de ani, port în mine ADN-ul combinat al câtorva mii. ADN pe care l-am transmis mai departe, filtrat din ceea ce este mai bun în noi — chintesența a două existențe împletită într-o singură spirală. Un perpetuum mobile existențial, care se sprijină pe o singură idee: a da mai departe.
Trăiesc. Voi dăinui.
Amintiri !
Mi s-a făcut dor să mă plimb pe trotuare, să mă uît în vitrine
să-mi dau câte o părere, asta-mi place, asta nu. Așa făceam
odată, când eram pieton, ne întânleam cu prietenii și treceam
la amintiri. Acum ne plimbăm cu mașina văd orașul în viteza ei.
Nu ne mai așezem pe o bancă sub străbunul tei.
Chiar pe strada principală aveam bancă la portiță, ne adunam
băieți și fete, fiecare cu câte o poveste de viață.
Se lăsa răcoarea nopții cu parfum de tei. Vine ora de culcare
ne mai vedem și mâine.M ă închin la icoană ca să am un vis
frumos, ursitul să mi-l arate,și să am de el parte.
Poem
Odată cu timpul, îmi vei uita trăsăturile cu care te-ai obişnuit
Părul nu te-ar mai recunoaşte, atât de bine la fel şi ochii mei,
Mi-am întrebat inima cândva „Te-ai întoarce la ceea ce ai iubit”?
Pierzându-mă prin mall-uri probând tot felul de rochii pentru femei.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Decis-am să nu mai las pe nimeni să-mi întoarcă inima pe toate părțile,
Uneori adevărul te face să ieși din a ta confuzie
Inima ți-o obosești s-o dai unor oameni care-ți pierd toate nopțile,
Punând omul pe-un piedestal, crezând că-i tot, când de fapt este o deziluzie.
////////////////////////////////////////////////////////
Totusi, dorul doare ca o muchie de cuțit,
Amintirile fiind tot mai vii în interior, până-n zori
De iubirea ce-ți trece dar cea care te-ar fi amuțit,
Te-aș ruga să te plimbi cu amintirile prin grădinile pline de bujori.
Pact cu mine,
Într-o liniște profundă,
Din adâncuri se înalță,
A mea umbră ca un fum,
Ce nu e chiar fioroasă.
Față in față cu lumina,
Ce din interoru-mi iese,
Parca vrea sa o inghită,
Și în ea sa se reverse.
Dar lumina mea cea calmă,
Prin a sa înțelepciune,
Nici un gând că dă să piară,
In umbra ce-i aparține..
Stau privindu-se in față,
Una emană iubire,
Cealalta-i plina de ură,
Și exclamă doar furie.
Umbra cea cei înțeleaptă,
Când incepe a rosti,
Liniștea acaparează ,
Prin ce-nseamna a iubi.
Umbra mea cea luminata,
Îi vorbește calm și ferm,
Mai trecut prin al tău iad,
Am trecut teste de lei...
Sunt umilă doar iubirii,
M-am predat înțelepciunii,
Și din stare de iertare,
Eu te chem la integrare.
Nu resping nimic din tine,
Ești parte ce-mi aparține,
Căci lumina nu există,
De întunericul e lipsă.
Nu resping ceea ce ești,
Nu aprob tot ce oferi,
Îți cer astăzi integrare,
Uniune și predare.
Acel fum închis și gros,
Ce vârtejuri tot făcea,
Se calma când se vorbea,
Și pe loc se transforma.
La culoare este negru,
El așa o să rămână,
La schimbarea lui aderă,
Prin lumină nu din ură.
Uneori chiar mai încearcă ,
Să devină un vârtej,
Dar lumina îi arată,
Echilibru cu un sens...
Fără mine nu exiști,
Fără tine n-am un sens..
Astăzi suntem împreună,
Echilibru-n Univers.
Pact cu tine din iubire,
Pentru tot ce este-n jur,
Pentru cei ce integrează ,
Alb și negrul - tot ce sunt.
🎤 𝗣𝗘𝗥𝗘𝗖𝗛𝗘
Nu-ntreba timpul cum trece,
Nu ruga ploaia să sece!
Întreabă-te simplu, întreabă-te rece:
De ce eu mă trec și timpul nu trece?
De ce eu mă trec și timpul nu trece?
Cât mai rămân în triburi aztece?
Colier de rubin, se sparge în zece...
Finalul e scurt și totul se trece
Întreabă-te simplu, întreabă-te rece:
Unde mi-e rostul și chipul tenace?
Mă tem că nu-i rost de-asemenea pace...
Te pleci mai în jos și inima-ți tace
Nu ruga ploaia să sece,
Devino mai cald în sufletul rece!
Menține colierul întreg, să nu plece,
Dă-i inimii volnice apă...se trece
Nu-ntreba timpul cum trece,
Jucați în dueturi analfabete,
Timpul e scurt și n-o să te-ntrebe:
"Te mai aștept ori plec în pereche?"
Doar o întrebare ?
Sunt o mamă fericită, copii mi-au făcut viața frumoasă,
Puii, sunt lângă mine, dimineața la cafea, o urare în cor
- bună dimineața-ce-mi încălzește sufletul și inima.
- chiar de ziua nu-i așa, bucuria este a mea.
- că am avut o șansă, cui să mulțumesc?
- n-am reproșuri că n-am lăsat avere, cum de obicei se cere,
- eu am primit de la voi, dragii mei, pare firesc,
- omenia,bunul simț, iubirea, chiar că nu piere.
- am primit un dar, de unde nu pot spune,
- cei ce-mi sunt foarte dragi au trecut prin furcile caudine
- și au rămas fără leziuni...asta nu-i o minune?
- într-o lume în care nimic nu este în ordine?
Fără sens
Știi, toate astea, într-o bună zi, vor căpăta sens. Și vei înțelege mai bine, că toate, s-au întâmplat la timpul lor, așa cum ar fi trebuit să se întâmple. Noi nu putem fi decât gardienii, doar păzim, cu frica de a nu pierde.
Îți dai seama ce s-ar întâmpla dacă vreodată, prin absurd, "ceva" s-ar pierde? Așa se nasc furtunile. Din hăul pierzaniei, al uitării, al nepăsării.
Și totuși, cu toată grija ființelor noastre, suntem sortiți ca din când în când să pierdem. Nu total. Doar mici amănunte, care pot chiar, la un moment dat, să conteze. Și cel mai trist este că nu ne este dat să ne dăm seama.
Rescriem un flux care curge continuu, fluid, prin ființele noastre, dar cumva, el revine în făgașul său vremelnic tulburat, cu o forță și o vitalitate care izvorăște fără să ne dăm seama chiar din nou înșine.
Acuma eu nu zic că totul e scris și noi doar așteptăm implacabil ca toate să curgă liniar către final. Nu. Nicidecum. Doar că noi suntem implicați atât cât trebuie să nu tulburăm câtuși de puțin nisipul mărilor sau adâncul norilor.
Și de aceea, cumva, simt că ceva se pierde în noi, se rupe din noi, o fărâmiță de lumină care se stinge și nu va mai lumina laolaltă cu văpaia din noi. E un continuum incontrolabil care se produce indiferent de voința noastră, o plasă ale cărei ochiuri se urzesc veșnic, capturând doar esențialul și strecurând, poate, acele mici amănunte, care poate c-ar fi contat!
Și aici simt că este o pierdere care clocotește-n regrete cu gust amar, nu știu cum o percep alții, dar eu cred că
până nu pierzi tot ce te ține în viață, n-o să-nțelegi cum este să n-ai nimic.
Cei trei,,P,,
Cei trei P ai vindecării,
Pe al meu drum m-au însoțit,
Au fost starea de pornire,
Mi-au rămas fideli și sunt.
Primul,,P,, a fost Pictura,
Prin culori eliberam,
Ce vedeam în vise ,pleaope,
Din profund eu tot scoteam...
Următorul ,,Poezia,,..a urmat ca un ecou,
Al cuvintelor nespuse ,se simțeau interior,
Mâna mea a scris in grabă fiecare vers cu har,
Curățăm cuvinte care nu-mi aparțineau total.
Cel din urmă,cel dintâi..,,P,, poate cel mai important,
Prezența în tot ce simt ,în ființa ce exist,
A însemnat mult exercițiu,a însemnat o întreagă fugă,
Să alerg și să mă prind,
Să ma iau ușor de mână și la mine sa revin.
Zbuciumul inimii
Prea grabnică ești alergare
Alungi pe calm să îl repezi
Clipei îi dai doar disperare
De bine ,știi doar să te pierzi.
Prea fierbe sângele în clocot
Furia lui de vene se lovește
Nu este liniște în piept ,e tropot
Sub el suspinul se chircește.
Strigăt lăuntric fără vlagă
Nu mișcă măcar tresărirea
Ce poate inima să înțeleagă
E că așteaptă regăsirea.
Pierdută e de al ei ritm
Lăsată doar cât să existe
Cu pași prea repezi și în chin
Încearcă ,speră să reziste.
Rigidă maxim e simțirea
Nevoia binelui e dusă
În gust uitat e fericirea
Iubirea e demult apusă.
Uitată inimă tu ești
Pe drumul vindecării tale
Și de nu poți să reușești
Vei înceta a bate tare.
Ai suferit sub pasul tău
Prea apăsat și prea rapid
Cauți regretul în ecou
Ascuns de trupul cel perfid.
Spre tărâmul meu iubit..
-Drumule,unde mă duci?..
Cu priveliști mă seduci;
Îmi promiți covrigi în coadă.
Viselor deșarte pradă,
Devenisem peste noapte,
Bântuită de propriile șoapte.
C-am ales țară străină,
Ce nu pare ca -- n vitrină.
Din rădăcini m am smuls,
Mânată de-un impuls,
Să -mi schimb ursita,
Depășindu -mi limita.
Dar, împlinirea mea interioară;
E dor în gândul ce zboară
Spre tărâmul meu iubit,
Unde -am crescut și pătimit,
Unde chiar mă simt acasă
Cu mușcate la terasă.
-Du-mă , drumule -napoi;
Acolo -ntre pereții goi,
La masa lipsurilor mele,
Să privesc la stele
Cu ceaiul meu și -o pâine
Fără grija zilei de mâine...
Soare
Fără rațiune sau discernământ
Parcă nu mai sunt înfiptă în pământ
Fără greutate, mă uit iar în oglindă
Și parcă nu mai sunt, o deforma merindă
Mă uit în ochii mei și văd iar
Copilul din mine, fără gust amar
Mă uit cum eram și cum iar sunt
Zâmbesc la mine, fără niciun cuvânt
Și pentru prima dată, în atâta vreme
Simt ceva, fără a mă teme
Nu știu dacă e speranță, optimism
Dar culorile mele nu mai sunt un cataclism
Timpul mă aleargă, tot atât de repede
Dar mersul meu este acum așa de limpede
Tot îmi e frică de atât de multe
Dar mintea ea nu vrea să mai asculte
Pot să mă uit acum și la soare
Orbesc în fericire, în lumină, cu ardoare
Și voi să vă scăldați în a mea culoare
Căci am devenit un preaiubit soare
Când Cel de Sus...!
Nu am visat, nicicând, de-a fi mare poet
Și doar să scriu, și ce las scris, vă-ncăntă,
Cu versul meu, prin care-mi zic povestea
Cu bune, rele, ce-n viață, des, se întâmplă.
Nu m-am gândit, că s-ar putea vreodată
Să pun a mele încercări...în cinci volume,
Dar, când Cel de Sus, Îți e, mereu aproape
Nimic nu-i imposibil, să faci pe astă lume.
Nu știu cât timpul, mai e pe partea mea
Nici, cât muza mă va inspira... și-n viitor,
Dar știu că nu-mi voi irosi... talantul dat
Și-o să rămân, vă zic, un mic
...povestitor.
Voi povesti despre copilărie și satul meu
Și despre dascălii, ce carte m-au învățat,
Despre săteni și-ai mei părinți din Ceruri
Ce sunt icoana sufletului... greu încercat.
Dar cât de multe am, în mintea-mi trează
De scris, de povestit și pus pe rimă-n vers.
Așa că îndrăznesc, la Domnul Sfânt, să cer
Încă un timp, și-al meu păcat din carte... șters!
Memento mori
Mi-ai zis zilele trecute, așa, într-o discuție purtată-n doară, că-s prea atașat de lucruri. Iar eu ți-am răspuns, că de fapt, iubesc confortul dat de lucruri, nu lucrurile în sine: lucrurile se pot strica, se pot deteriora, dar pot fi oricând înlocuite.
Apoi, între noi s-a reinstalat tăcerea, și-am simțit că niciunul dintre noi n-a făcut vreun compromis cu celălalt: tu, probabil, te-ai gândit că eu pe zi ce trece devin un "holder", un colecționar de obiecte, iar pe mine m-a înspăimântat perspectiva unui cămin în care găsești doar strictul necesar traiului, fără vreun alt plus, eventual lipsit și de culori...
Deci două idei în contradictoriu: minimalism versus, - hai să nu-i zicem totuși maximalism -, poate să-i zicem doar ponderism, un areal colorat și dotat suficient cât să nu devină sufocant pentru niciuna dintre părțile conviețuitoare ale aceluiași spațiu... devenit strâmt uneori.
Minimalismul tău striga ordine și tăcere: pereți curați, fără nimic de prisos, totul strict necesar. Ponderismul meu șoptea povești din tabloul cu zborul celor doi cocori în amurg, din culorile aurii ale canafului legat de cheia secretair-ului, sau din reflexele jucăușe azvârlite pe podea de felinarul coreean... și chiar din acele dispute, am regăsit amândoi echilibrul pe care niciunul dintre noi nu-l putea impune singur.
Acum ceva timp, ne-am dorit o schimbare de paradigmă în viețile noastre și am decis să ne întoarcem către natură, să schimbăm omniprezentul plastic cu lucruri cât mai apropiate de organic: sticlă, lemn, metal, pânză și să păstrăm doar ce nu putea fi preschimbat, convertit, în materiale organice, gen telefoane sau televizorul...
După discuții și negocieri interminabile, ne-am hotărât: noul nostru ambient trebuie să fie cat mai aproape de culorile naturale ale esențelor de lemn, astfel încât să contravină plăcut luciului rece al sticlei și al metalului, adică o estetică atent aleasă, care să relaxeze și să binedispună, așa după cum ziceai tu: "să-ți dea o stare de bine".
Prin urmare, ne-am angajat într-un șantier, punând ordine în viețile noastre, începând cu casa dar fără să ne dăm seama că totodată ne-am situat pe poziții opuse, defensive, fiecare încercând să-și impună cat mai mult propria amprentă pe noul nostru decor care trebuia să fie un mix al propriilor noastre gusturi, modelate în ani de preumblări aiurea prin lume...
Astfel, podeaua din camerele noastre s-a concretizat în culorile castanii ale mahonului în toate nuanțele lui jucăușe: de la reflexii roșcate până la maron închis dar nu întunecat. De acolo, am plecat la culoarea mobilei de nuc, și-am ajuns la nuanțele pereților, bej odihnitor în living și bleu calm pentru dormitor.
Cărțile noastre și-au găsit odihna pe rafturi discret luminate, secretair-ul mult dorit și-a căpătat lampa Tiffany cu lumină galbenă de miere, iar la final, covorul bej pătat de buchețele de trandafiri roz, s-a întregit armonios cu o măsuță de cafea cu picioare curbate tot de culoarea mahonului. Am ales pentru a continua linia coloristică, draperii de mătase bej pentru living și bleu pentru dormitor.
Apoi camera de baie a devenit zen, în gresia de culoarea lemnului proaspăt tăiat; nișa de deasupra căzii găzduiește un copăcel bonsai și un cap al lui Buddha meditând, iar zodiacele noastre au fost încastrate în gresie fiind luminate în relief de o aplică din alamă strălucitoare, ce aruncă ochiade către tabloul ce înfățișează o pădure de bambus verde...
Bucătăria ta, a ajuns foarte confortabilă cu mobilierul rustic, decorat cu o mare de flori vesele de floarea-soarelui - preferatele tale -, iar balconul, a ajuns în sfârșit un spațiu de relaxare dotat cu un set de mobilier de grădină în stil parizian, înconjurat din toate părțile de plante verzi ca într-o seră nu foarte mare, o oază de liniște completată de salcâmii și teii de-afară.
Până la urmă, din mințile și cu mâinile noastre am ridicat un cămin confortabil, călduros și relaxant, un spațiu care ne completează, un fel de extensie a propriilor noastre gusturi și trăiri. Căci ce altceva ne-am fi dorit, decât un locșor la care să tânjim să eșuăm? Un loc în care să ne aducem aminte că trebuie să ne facem și să ne trăim viețile cât mai confortabil cu putință?
Privind în jur la toate acestea, am realizat că frumusețea lucrurilor stă tocmai în faptul că nu ține veșnic, iar noi, aici, în acest spațiu amenajat de către noi înșine după gustul nostru, trăim doar clipele care ne aparțin.
Durere 5
Nu cunosc durerea ce mă copleșește,
Dar știu, simt că o merit pe deplin.
Merit tot ce-i mai rău pe lume,
Căci eu, în lume, întruna am greșit.
Iubire nemeritată am primit,
Iubire pentru care toți viața și-ar da.
Eu am primit, eu am trăit, din viață m-am hrănit,
Și pe toți cei pe care i-am întâlnit, de viață i-am lipsit.
Dacă viața ce-am primit-o, corectă ar fi cu mine,
Ar lua zilele ce mie mi-au rămas,
Să scutească, să ferească orice suflet viu de mine.
Căci oricine-n lumea asta, ar merita să nu mă întâlnească.
Astfel, ceea ce mi-a rămas, ar trebui împărțit
Tuturor celor ce au plătit din cauza mea.
Așa s-ar face o minimă dreptate,
Iar lumea ar fi un loc mai bun, pentru eternitate.
Plătesc acum cu trăiri necunoscute,
Cu sentimente ce nu știam că-n mine există.
Îmi fierbe mintea, sufletul îmi arde,
Într-un corp fara viață ce se plimbă printre suflete curate.
Cu lacrimi pline de regret,
Fără vlagă, fără scop, fără dor de a trăi,
Mă înec în gândurile că am furat
Fericirea altora, după bunul meu plac.
Astăzi, acum, fix în acest moment,
Caut răspunsuri despre propria-mi viață,
Și mă întâlnesc cu monstrul pe care l-am creat,
Și-l văd cum zace prins într-un univers bine meritat.
Clipe
M-am trezit abrupt, amorțită de alcool și de tutun
"Lăsând deoparte poezia, ca un scriitor nebun"
Nu mai știu, nu mai cânt, nu mai scriu și nu mai spun
Oamenilor mă impun, iar Universului mă supun
Dar mi-amintesc de vremuri, și de bune, și de rele
De cum priveam luna și de cum strălucea soarele
De plânsete și râsete, de fapte și de jurăminte
Și de portrete și de secrete, de cuvinte și de regrete
Și-mi amintesc de parcuri, de cărări și de persoane
De cum citeam romane, și mergeam și la examene
Și cum stăteam și povesteam, nu dormeam și doar glumeam
Și trăiam, și sufeream, și ne uneam și continuam
Și-au fost atâtea, atât de multe, un etern în niște clipe
Sunt prea multe să-ți mai spun, încât să le poți percepe
Am nevoie și de pace, și de timp să mai obțin
Și mă-ntorc, și o să scriu, și promit c-o să revin!
Soare și noapte
În mintea mea straluce soare
Dar gândul tău e întuneric
Si te iubesc atât de tare
Încât se stinge raza mea..
Eu vad viața și culoare,
Tu, umbre și apus de stea,
Ochii-mi au străluciți astrale,
Ai tai, o umbra-atat de grea...
Iubirea poate stinge raza
Ce mintea mea o lumina,
Căci dacă tu ești întuneric
O noapte e și viața mea...
Pe ALEEA CU STEJARI
Pe o alee cu stejari
Doi tineri pe o bancă în parc ei stăteau
Și priveau împreună cerul înstelat
Dar totul din jurul său s-a destămat
Când părinții lor le-au interzis
Iar cei patru ani mie nu mi-a rămas
Decât o amintire tot restul vieții mele
Dartu ai fost și ești pentru mine
Prima și ultima mea iubire
Știu că încă te gândești la mine
Și eu mă gândesc la tine
Când noi doi ne iubeam
Și îmi amintesc pe aleea cu stejari
Când noi doi ne-am sărutat
Te voi păstra în inima mea și în sufletul meu
Totrestul vieții de tine îmi voi aminti
Chiar dacă ești cu altcineva acum
Îmi voi aduce aminte de primul tău sărut
Și cât de mult eu te-am iubit
Dar părinții noștrii nu au dorit
Să fim fericiți până când moartea a ne va despărți
Secretair-ul din colț
Seara cobora încet peste cameră, iar lampa cu abajur de sticlă gălbuie ca mierea, își împrăștia lumina moale ca o amintire care nu se lasă uitată. Pe scaunul cu spătar sculptat mă aștepta hârtia albă, întinsă, curată. Am așezat pensula de caligrafie pe suportul ei de porțelan, apoi am deschis sertarul secretair-ului. Mirosea a lemn vechi și a cerneală uscată, ca o promisiune a tăcerilor de altădată.
Am început să scriu cu caligrafie chinezească. Fiecare semn se năștea încet, dintr-un gest calculat, o respirație, o clipă de echilibru între aer și cerneală. Lemnul vibra sub încheietura mâinii, ca și cum mobila ar fi recunoscut gestul scrisului. Nu scriam un text, ci o stare.
Cerneala curgea greoi, scrijelind hârtia subțire, ca o umbră vie. Simțeam cum fiecare linie trasată cu vârful subțire al pensulei, poartă în ea o parte din gândurile mele, dar și ceva nespus, ceva ce doar tăcerea putea înțelege. Între mine și hârtie se năștea o punte, un fel de dialog tăcut, în care literele deveneau oameni, iar semnele, amintiri.
Pe pervaz, o bătaie ușoară a vântului mișca perdeaua. Camera părea un templu mic, în care secretair-ul era altarul memoriei mele. Acolo, între sertărașe și tăblia rabatabilă din lemn, parcă adunam frânturi din mine: un vis, o scrisoare neterminată, un nume scris odinioară cu tremur.
Scriam fără grabă, ca și cum timpul s-ar fi topit în cerneala aceea neagră. În jur, totul tăcea. Doar lampa respira ușor, iar lemnul secretair-ului îmi răspundea trosnind lin, cu un foșnet aproape omenesc, ca un oftat vechi:
- Ce scrii?
- Un text caligrafic chinezesc, îi răspund eu din inerție, surprins de-a dreptul că tăcerea putea fi atât de ușor frântă.
- Și ce zice textul?
- Zice așa:
"În vreme ce recit un poem singur, sub lumina lunii...
mireasma florilor de prun se strecoară în veșmintele mele.
Un caleidoscop de fluturi își ia zborul în așteptarea primăverii."
- ...
- Ce zici, ți-a plăcut?
- Da, mi-a plăcut! M-a făcut să-mi doresc să fiu un fluture!
Am zâmbit în sinea mea, lăsând tăcerea să se reinstaleze în toată încăperea. Da, și mie mi-ar plăcea câteodată să fiu ca un fluture, să zbor lipsit de griji, așa cum îmi zburau de ușor gândurile, în fața liniilor întortocheate ale literelor chinezești.
Am strâns pensula, am suflat ușor peste hârtie și am lăsat-o să se odihnească. Cerneala se usca lent, ca o tăcere ce se așază peste lucruri. M-am aplecat asupra secretair-ului și am trecut cu mâna peste lemnul lui cald, neted pe alocuri, zgâriat în altele — semnele atâtor seri petrecute acolo, între gânduri și tăceri.
Afară, noaptea își întindea vălul catifelat de albastru peste toată suflarea. Lampa încă ardea slab, dar lumina ei părea obosită, așa, ca o inimă care se pregătește de somn.
Textul meu era gata. L-am așezat pe sulul de mătase bej și încântat de rezultat, am făcut un pas înapoi. M-am așezat în tăcere și am privit sulul de mătase, întins ca o promisiune împlinită. M-am gândit că, poate, peste ani, cineva va deschide secretair-ul și va simți același miros de lemn vechi, descoperind urmele unei seri ca aceasta — în care s-a scris, în liniște, despre fluturi, despre primăvară și despre dorința de a zbura.
Apoi am stins lampa. În întuneric, secretair-ul a rămas acolo, păstrând în esența lemnului său povestea mea mică, de-o seară.
Te vreau!
Te vreau acum, te vreau și mâine,
Te vreau în fiecare zi.
Te vreau aproape, lângă mine,
Te vreau chiar și când n-oi mai fi.
Te vreau la bine și la rău,
Te vreau și-n zile cenușii.
Te vreau cu tot ecoul tău,
Te vreau, nu-mi pasă de-oi greși.
Te vreau aproape de-al meu piept,
Te vreau și-n vise să-mi apari.
Te vreau mereu, fără regret,
Te vreau! Din viața mea să nu dispari!
...o întreagă epocă
M-ai invitat la o cafea,
undeva, în colțul unui oraș inventat.
Din căușul palmei
am apucat soarele de un vârf de rază —
un fir subțire de lumină
să-mi ghideze alunecarea
direct spre masa sufletului tău.
Acolo, în penumbră, se macină trei boabe.
Exact trei.
Atât cât trebuie pentru marea fuziune
cu acel singur strop de lacrimă,
extras din fericire.
A durat o întreagă epocă până te-ai decis.
Probabil abia acum, în tăcere,
s-au copt sfericele boabe —
fiecare dintre ele fiind o imensitate ruptă
din universul ochilor tăi.
Privirea ta îmi cuprinde acum întreaga poiană,
o geografie fragilă care abia așteaptă
să te invite la micul dejun al luminii,
în timp ce timpul curge lent în cești,
ca o clepsidră neagră, fierbinte.
Nu ne mai apără nici o platoșă de indici,
nici o cifră nu-și mai ascuți colții aici,
suntem doi ostatici vii,
salvați de parfumul unui amurg concentrat,
lăsând orașul, dincolo de geam,
să se prăbușească steril sub propriul său zgomot.
Dar ceștile se golesc.
Penumbra se retrage, iar poiana privirii se stinge,
lăsându-ne din nou vulnerabili în fața cifrelor.
Și chiar atunci, în tăcerea finală,
fără să spui un cuvânt,
deschizi încet căușul palmei tale
și apuci soarele de celălalt vârf de rază.
Tinerețea trece !
Vara aceasta vine și pleacă.
Aduce cu ea planuri și vise chiar dacă,
Se cer împlinite cu trudă și muncă depusă,
Examene grele, dragilor,vă bat la ușă.
Strădania voastră se vede și cere răsplată,
Marea vă așteaptă și nu cere plată,
Raze de soare vă sărută și vă bronzează
Și inima zburdă voioasă, dansează.
Vara e darnică te ospătează oricând,
Trăiește tinerețea să-ți rămână în gând
E amintirea ce te va vizita cel mai des
Roadele tinereții, să ai ce aduna la cules.
Vara e maturitatea vieții, cu fructele ei, cei mititei
Averea cea mult dorită,se crește și foarte greu,
Priortatea apoi în viață sunt doar ei
Și doar amintirile rămân cu tine mereu.
Pe poezii.online găsești poezii, versuri și texte literare scrise de autori din toată lumea — de la emoții simple, până la gânduri profunde, spuse în cuvinte care rămân.
Aici descoperi poezii frumoase, dedicații, balade, poeme, proză poetică și creații originale ale tinerilor autori din spațiul românesc, organizate pe categorii pentru orice gust și orice vârstă. Poți citi în liniște, poți salva ce te atinge, iar când simți că ai ceva de spus — poți publica și tu.
Portalul este gratuit și deschis pentru toți cei care iubesc poezia: fie că scrii în română, în rusă sau în alte limbi, aici ai un loc unde vocea ta poate fi auzită. Scrie-ți versurile, împărtășește-ți starea, și lasă poezia să facă legătura dintre inimi.
Citește. Scrie. Publică. Creații proprii, fără bariere — doar cu suflet.









Mâna ce te mângâie
Edy.Eduard2000
26 iunie
Versurile astea dor prin adevărul lor. Despre bunătate, trădare și lumina care refuză să se stingă. Căci răul n-are colți de fiară, ci chipul celui ce...
Mâna ce te mângâie
Mihăiță Mihai
26 iunie
O poezie ca o mângâiere!👍👍👍
🎤 Regăsire
Mihăiță Mihai
26 iunie
Frumos!❤️
Ecou de vara
Maria Spiescu
25 iunie
Superbă!
Cei trei,,P,,
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Cei trei,,P,,
Miruna Teodorescu
25 iunie
Ce frumos!❤️
Pradă si putere
Miruna Teodorescu
25 iunie
Versuri adorabile⚘️
SOMELIERĂ DE OCAZIE
Miruna Teodorescu
25 iunie
Interesantă creație. Felicitări ⚘️
Zbucium
Maria Spiescu
25 iunie
Interesant... umbrele din interior...cer să fie văzute,auzite,acceptate și aduse în echilibru cu lumina...
Iubire de fațadă..
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Ce i-aș spune omului ce l-am iubit....
Deea
24 iunie
te inteleg...
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 iunie
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!
VINUL DE VEGHE
Valentin Ailenei
23 iunie
O poezie cu o forță incredibilă. De la vulnerabilitate la independență absolută. Metafora vinului este geniala. Felicitări! 🍷
Bachata Nebuniei
Valentin Ailenei
23 iunie
Pură stare, transformată în artă. O poezie care te prinde în ritmul ei și nu-ți mai dă drumul. Un dans brutal între extaz și agonie care îți taie răsu...
Sarcastic
celina balan
23 iunie
Sensibilitate și realism. Schimbul de brațe lipsă, vinul vărsat, tăcerea grea... imagini care dor, dar care dor frumos. Durerea își cere dreptul la ve...