🎦 În seară când te caut printre stele, publicată de Florin Dumitriu
Poezii de dragoste
Poezii de despărţire
Poezii despre natura
Poezii de primavara
Poezii dedicate Mamei
Poezii pentru copii
Casa Părintească
Poezii pentru tata
Poezii despre animale
Poezii despre moarte
Poezii filozofice
Poezii confesive
Poezii triste
Poezii motivaționale
Proza
Colinde
Poezii comice
Poezii patriotice
Poezii de 8 Martie
Poezii de Paște
Poezii de Anul Nou
Poezii diverse
Gânduri
Dedicaţii
Felicitări
Poezii de prietenie
Publică poezii
Ca autor logat sau anonim, rapid și ușor.
Creează o carte / colecție
Adună poeziile tale în colecții vizibile cititorilor.
Universul poeziilor
Fiecare autor e o constelație. Poeziile sunt stelele lui.
Poezii în voce și imagine
Adaugă creații audio, video sau combină-le cu textul.
Transformă poezia în cântec
Un click și poezia poate deveni muzică.
Postează noutăți
Comunică, comentează, postează noutăți, citește, discută, creează conexiuni.
Ascultă Radio Poezii
Autori, lecturi live și muzică poetică — în direct pe Radio Poezii.online.
Fii Live pe Radio
Aplică și câștigă propria ta oră pe Radio Poezii.online.
Postează poezii online. Versuri din suflet...
Poezii recent adaugate
Vremea furtunelor !
Îmi pare rău,și-o spun cu jale,
Mai vede cineva o cale
Să fie în țară cum a fost?
E ipocrit, ori prost.
Când țara e datoare și furată
Hultanii din U.E. ÎȘI ASCUT GHEARELE
Să mai înhațe din România câte-o bucată
Pentru interese, se bat ca fiarele.
Cine vă mai crede? La ce ajută minciuna?
U. E. a fost și este o mascaradă,
La furat s-au împins ca la paradă
Europa cea elegantă va ajunge din regină o ruină.
Acest declin nu poate fi oprit,
Cred că așa i-a fost sortit
A fost stăpânul lumii vreme lungă
Va veni o vreme, cănd să plângă.
Cine va fi următorul stăpân ?
Gânduri
M,-am trezit mahmură
După o noapte de gânduri
Și -un pahar de băutură,
Alunecând printre frânturi.
Zăresc umbra -mi În oglindă,
Tresar la râsul ei grotesc
Ochii ei stau la pândă,
În taină mă urmăresc.
Imită gestul meu,hilar,
Îmi dă o tentă nefirească,
Mă face să mă simt bizar,
Îngropată sub o mască.
Mă plăsmui în chip diform,
Mă șlefui după bunul său plac;
Cât ai clipi mă transform,
De tenebre, zâmbind, mă dezbrac.
Reflexia mea, atât de fragilă
În mii de cioburi s-ar frânge
Și m-ar judeca fără milă,
Să mă doară pan la sânge.
De m-aș mâzgăli din nou pe față
Cu nopțile ce nu mai trec;
M-aș topi încet în ceață,
Sorbind un ultim demisec.
Cu tine !
Cheamă-mă iubire lângă tine
Știu că numai acolo mi-e bine,
Nu te mai teme că viața e grea
Tu ai pătruns pe furiș in inima mea.
Și ceru-i senin și nu plouă
Iubirea te-a ales și te vrea,
Fă-ți drum către mine, dimineața pe rouă
O să-ți fiu sprijin pe vreme bună sau rea.
Norul și vântul, șoptesc că e bine,
Visele noastre de fericire, înfloresc pe câmpii,
Printre atâtea ființe reci, parcă-s statui
Noi ne petrecem viața și creștem copii
POEMUL FLORILOR DIN CÂMP
Flori din câmp
Flori perene în al nostru pământ
Privirea printre voi rătăcește
Când, natura din al vostru fin parfum
Anotimpului frumos veșmânt îi dăruiește
Flori în câmp, libere la libertate
Vorbiți-mi de iubire, de maci și albăstrele,
Printre voi să simt speranță și mângâiere
Flori cu petale grațioase
Dând la o parte ierburile invidioase
Ce vor petalele să vă ofilească,
Mereu îi fac privirii cărare
Cu pași înceți să ajungă la fiecare floare
Culorile voastre, tristețea să mi-o risipească…
Flori frumos colorate
De timp în timp înrădăcinate
Adesea de vântul vremi zbuciumate
Rămâneți în câmp demne și curajoase
Iar cerului de-a pururi credincioase…
Mereu iubirea prin timp vă pictează
Șuvoaie de culori peste voi revarsă
Nici sunetul viorii pe înserat nu vă uită
Punând arcușul pe strune, petalele vă sărută…
Îndrăgostiții în cartea iubirii vă păstrează
Înlocuind albele flori de caprifoi
Cu norocul din patru frunze de trifoi…
Adierea tainică din a voastră unduire
Atrage iubirea razelor de soare
Petalele își arată a lor dăruire
Lăsându-le culorile să le soarbă …
Printre picăturile de ploaie
Răsplată, cerul, florilor dăruiește
Un curcubeu multicolor, cu a lui sărutare
Păstrează farmecul din culoarea ce-l vrăjește,
Pentru floarea iubirii, floare și ea trecătoare…
Flori din câmp libere la libertate, vorbiți-mi șoptit despre iubirea păstrată printre paginile dintr-o carte.
Aș vrea mereu să vă privesc fără cereri avizate, fără pașapoarte și fără nori negri pe cer…
Oameni
Se spune că "în loc să ridici tonul vocii, este mai bine să crești valoarea cuvintelor; ploaia este cea care ajută iarba să crească și nu tunetele!". Cât se poate de adevărat! Și totodată greu de realizat!
Pe tot parcursul vieții mele, am întâlnit tot felul de oameni: unii buni, alții răi, unii sinceri, alții ascunși, unii darnici, alții zgârciți, unii deștepți, alții proști. De toate felurile am avut parte și tocmai de aceea am învațat să-i observ și să-i cântăresc, dar fără să judec, fără să caut perfecțiunea și fără să pun etichete, fiindcă știu cât de imperfectă este natura umană. Dar întotdeauna am căutat sinceritatea și bunătatea în oameni, chiar știind că aceste calități, din păcate, sunt din ce în ce mai rare, zilele acestea...
Sunt oameni, iar oamenii greșesc. Premeditat, sau din neștiință. Câteodată chiar dorind răul. Probabil pentru că stropul de fericire al altora, doare, atunci când lipsește din unii. Și de aici... izvorăsc durerile lumii... Cumplitele dureri, nedoritele dureri, cumplita ură, nedorita ură...
Există multă durere și ură pe bucata asta stearpă de rocă rătăcitoare prin Univers, care nu ne mai poate îndura pe toți câți suntem... Nu mai încăpem unii de alții, tânjind după un spațiu și o fericire utopică, dorințele se modelează după cutumele societății și se uită mult prea repede și mult prea ușor de lucrurile care desăvârșeau cândva ființa umană, convertind-o într-o copie străvezie a ceea ce ar fi trebuit să fie...
Amară, constatarea acesta și odată știută, am văzut mai bine și mai clar, că drumul acesta va fi și mai anevoios, întrucât chiar și cuvintele spuse astăzi își pierd din valoare, din greutate. Astfel, se închide un cerc vicios, cuvintele se pierd în tunete, pe un cer la fel de sterp, din care n-a mai căzut demult niciun strop roditor de ploaie...
✨ Doar întreb
Cu cât înaintăm în vârstă, știm că ajungem la capăt
Sântem încă bine ancorați în viață, am muncit adunat
cele necesare traiului. O plecare fără întoarcere, dar unde?
Și dureroasă asistent la degradarea fizică că nu te poți
recunoaște,ce ai fost și ce-ai ajuns nu poți trăi fără ajutor
îți chinui familia care duce această povară.
Câte minuni a înventat omul, nu poate face nimic
ca această trecere să fie mai ușoară?
Tipare
Plăcut de toți când înțeles de nimeni,
Vând venin pe bunătatea vorbelor vândute,
Semeni și gemeni de-am fi, ne vindem ca demonii
Ce urăsc să le cunosc valorile pierdute.
Privește-mi inima cu ură, că de iubire-s sătul,
Crezând într-o minciună adusă de minutul
Visător, ce pururi țese speranța trasă pe ață –
Muritor credul, râvnind la tot ce se minte în viață.
Familia de porțelan... o sparg constant,
Încredere de fier, arzând ca un mutant
Într-o lume încrezută și fără un crez.
Prost eu că încerc să creez.
Nu vă supărați
Nu te supăra iubito că nu sunt acum lângă tine, Căci tu știi că inima mea doar ție îți aparține. Să nu te superi iubito că sunt pribeag în această viaţă, Căci pentru tine mă pot să mă fac cerșetor. Numai ca să te țin o clipă în brațe. Nu mă supăr iubite că nu ești acum cu mine. Și îi mulţumesc lui Dumnezeu că te-am întâlnit pe tine. Nici o lacrimă nu am vărsat, nici sufletul nu mă doare, Căci chiar dacă ești departe știu bine,sunt iubirea ta cea mare. Să nu vă supărați pe omul care cu adevărat vă iubește, Când nu este lângă voi, Căci dragostea care vă unește vă va apăra de vânt și ploi. (Poezie de Vladimir Potlog)
Stele
Un zid înalt e-n fata iubirii noastre,
Tristețea a doua inimi albastre
Ce se ating ca doua stele,
Prin raze de gând profund
Și prin trăiri maistre,
Și totuși, un abis e între ele...
O lume Minunată
O lumină nouă prin ferestre se arată,
Alungă umbre, frici și nori de plumb,
Iubirea ta e o potecă neumblată,
Pe care merg cu sufletul curat și blând.
În ochii tăi e cerul cald de vară,
Ce-mi umple pieptul de speranță și de dor,
Fiorul dulce ce ne-atinge-n fiecare seară
Și ne poartă pașii peste zări, în zbor.
Zâmbim aceluiași destin ce ne unește,
Clădim castele din cuvinte și din vis
Și fiecare zi ce vine ne vorbește
Despre un drum ce spre lumină s-a deschis.
Ești bucuria mea curată, neschimbată,
Un răsărit ce-alungă noaptea din trecut,
Cu tine lumea este mult mai minunată,
Și totul pare un frumos, nou început .
AGONIE DE VARĂ
Cuptor de plumb, și zăpușeală...
Prin tîrgul gol, cad flori de scrum;
O suferință lungă, ca de boală,
Se-ntinde neagră peste drum.
În somn de plumb dorm mase grele,
Mizeria domnește-n mahalale;
Pe cer, uscate, ard mândre stele,
Și-n parcul ars e-atîta jale...
Iubita-mi cîntă un marș funebru
La un pian ce geme, spart...
Iar aerul e-un abur negru,
De tot ce-i viu și s-a uscat.
O, vară... galbenă topire,
Un cor de corbi pe-un rug încins...
Și nicio zare de iubire,
În tîrgul trist, ce pare stins.
Mâna ce te mângâie
Nu plânge marea când se frânge
De stânca rece, fără grai,
Ci-n adâncimi tăcerea-și strânge
Tot cerul risipit din rai.
Așa și omul care poartă
În piept lumină fără preț,
Își vede sufletul la poartă
Vândut pe-un zâmbet mărunțel.
El dă din pâinea lui flămândul,
Din focul lui aprinde stele,
Dar cei ce-i încălzesc pământul
Îi lasă iarna-n piept cu ele.
Căci răul n-are colți de fiară,
Ci chipul celui ce-ai iubit,
Îți bate seara la cămară
Cu glasul blând și liniștit.
Nu sabia ucide omul,
Ci mâna care mângâia,
Mai greu apasă peste suflet
Sărutul fals decât o nuia.
De-aceea lumea-și face casă
Din cărți zidite cu minciuni,
Iar cel ce vine să le spargă
Rămâne singur printre spini.
El merge drept prin vreme strâmbă,
Ca plopul alb în câmp pustiu,
Cu fiecare frunză frântă
Se face cerul mai târziu.
Că omul bun nu moare-n moarte.
El moare, viu, câte puțin,
De fiecare dată când lumea
Îi cere cerul... drept destin.
Și poate Dumnezeu, în noaptea
Când a zidit întâiul dor,
A pus în inima cea bună
Întregul plâns al tuturor.
De-aceea omul bun nu cade.
El arde-ncet, fără să ceară.
Ca o candelă uitată
Ce ține cerul până-n moarte.
Eu vreau doar să fiu
Eu nu mă potrivesc niciunui loc, niciunei mulțimi, niciunei vremi. Niciunui șablon. Căci urăsc șabloanele, constrângerile de orice fel. Spiritul meu își țipă libertatea îndărătul gratiilor invizibile ridicate de cuvinte, gesturi sau priviri.
Eu vreau doar să fiu. Așa cum sunt. Cu bune și rele, cu defecte și perfecțiuni, râzând sau plângând, visând sau cântând.
Căci eu cânt. Îmi cânt viața cu fiecare respirație, cu fiecare sist al inimii, îmi umplu plămânii cu aerul ei rece și mă scutur de fiorii dezamăgirii, alergând către niciunde, căci nicăieri mă îndrept...
Văd lumea cum se schimbă neîncetat în mine, și eu odată cu ea. Zbor sau cad, înalt sau adânc, căci pe toate vreau să le aflu, să sufăr sau să mă bucur de fiecare zi ca de-o sărbătoare. Fiindcă acum este cel mai important pentru mine.
Dansez cu ploaia căzându-mi pe obraji, citesc, ascult muzică, respir crepusculul care mi-e dat să-l trăiesc. Simt.
Simt cu toată ființa mea durerile lumii, dar și bucuriile ei. Trăirile toate le crestez în riduri adânci sub pleoapele mele, căci numai cu ochii închiși pot să văd Lumina.
Nu mă întreb cine sunt, ce caut, care este rostul meu pe pământ. Știu că sunt nisip în trecere. Știu că peste o sută de ani n-o să mai am urme. Dar mai știu că toată această zbatere care numește viață nu este inutilă. Nu poate fi o pierdere zadarnică de energie. Eu contez acum. Pentru mine și, poate, pentru cei câțiva din jurul meu.
Chiar și fără să las urme într-o sută de ani, port în mine ADN-ul combinat al câtorva mii. ADN pe care l-am transmis mai departe, filtrat din ceea ce este mai bun în noi — chintesența a două existențe împletită într-o singură spirală. Un perpetuum mobile existențial, care se sprijină pe o singură idee: a da mai departe.
Trăiesc. Voi dăinui.
Amintiri !
Mi s-a făcut dor să mă plimb pe trotuare, să mă uît în vitrine
să-mi dau câte o părere, asta-mi place, asta nu. Așa făceam
odată, când eram pieton, ne întânleam cu prietenii și treceam
la amintiri. Acum ne plimbăm cu mașina văd orașul în viteza ei.
Nu ne mai așezem pe o bancă sub străbunul tei.
Chiar pe strada principală aveam bancă la portiță, ne adunam
băieți și fete, fiecare cu câte o poveste de viață.
Se lăsa răcoarea nopții cu parfum de tei. Vine ora de culcare
ne mai vedem și mâine.M ă închin la icoană ca să am un vis
frumos, ursitul să mi-l arate,și să am de el parte.
Poem
Odată cu timpul, îmi vei uita trăsăturile cu care te-ai obişnuit
Părul nu te-ar mai recunoaşte, atât de bine la fel şi ochii mei,
Mi-am întrebat inima cândva „Te-ai întoarce la ceea ce ai iubit”?
Pierzându-mă prin mall-uri probând tot felul de rochii pentru femei.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Decis-am să nu mai las pe nimeni să-mi întoarcă inima pe toate părțile,
Uneori adevărul te face să ieși din a ta confuzie
Inima ți-o obosești s-o dai unor oameni care-ți pierd toate nopțile,
Punând omul pe-un piedestal, crezând că-i tot, când de fapt este o deziluzie.
////////////////////////////////////////////////////////
Totusi, dorul doare ca o muchie de cuțit,
Amintirile fiind tot mai vii în interior, până-n zori
De iubirea ce-ți trece dar cea care te-ar fi amuțit,
Te-aș ruga să te plimbi cu amintirile prin grădinile pline de bujori.
Pact cu mine,
Într-o liniște profundă,
Din adâncuri se înalță,
A mea umbră ca un fum,
Ce nu e chiar fioroasă.
Față in față cu lumina,
Ce din interoru-mi iese,
Parca vrea sa o inghită,
Și în ea sa se reverse.
Dar lumina mea cea calmă,
Prin a sa înțelepciune,
Nici un gând că dă să piară,
In umbra ce-i aparține..
Stau privindu-se in față,
Una emană iubire,
Cealalta-i plina de ură,
Și exclamă doar furie.
Umbra cea cei înțeleaptă,
Când incepe a rosti,
Liniștea acaparează ,
Prin ce-nseamna a iubi.
Umbra mea cea luminata,
Îi vorbește calm și ferm,
Mai trecut prin al tău iad,
Am trecut teste de lei...
Sunt umilă doar iubirii,
M-am predat înțelepciunii,
Și din stare de iertare,
Eu te chem la integrare.
Nu resping nimic din tine,
Ești parte ce-mi aparține,
Căci lumina nu există,
De întunericul e lipsă.
Nu resping ceea ce ești,
Nu aprob tot ce oferi,
Îți cer astăzi integrare,
Uniune și predare.
Acel fum închis și gros,
Ce vârtejuri tot făcea,
Se calma când se vorbea,
Și pe loc se transforma.
La culoare este negru,
El așa o să rămână,
La schimbarea lui aderă,
Prin lumină nu din ură.
Uneori chiar mai încearcă ,
Să devină un vârtej,
Dar lumina îi arată,
Echilibru cu un sens...
Fără mine nu exiști,
Fără tine n-am un sens..
Astăzi suntem împreună,
Echilibru-n Univers.
Pact cu tine din iubire,
Pentru tot ce este-n jur,
Pentru cei ce integrează ,
Alb și negrul - tot ce sunt.
🎤 𝗣𝗘𝗥𝗘𝗖𝗛𝗘
Nu-ntreba timpul cum trece,
Nu ruga ploaia să sece!
Întreabă-te simplu, întreabă-te rece:
De ce eu mă trec și timpul nu trece?
De ce eu mă trec și timpul nu trece?
Cât mai rămân în triburi aztece?
Colier de rubin, se sparge în zece...
Finalul e scurt și totul se trece
Întreabă-te simplu, întreabă-te rece:
Unde mi-e rostul și chipul tenace?
Mă tem că nu-i rost de-asemenea pace...
Te pleci mai în jos și inima-ți tace
Nu ruga ploaia să sece,
Devino mai cald în sufletul rece!
Menține colierul întreg, să nu plece,
Dă-i inimii volnice apă...se trece
Nu-ntreba timpul cum trece,
Jucați în dueturi analfabete,
Timpul e scurt și n-o să te-ntrebe:
"Te mai aștept ori plec în pereche?"
Doar o întrebare ?
Sunt o mamă fericită, copii mi-au făcut viața frumoasă,
Puii, sunt lângă mine, dimineața la cafea, o urare în cor
- bună dimineața-ce-mi încălzește sufletul și inima.
- chiar de ziua nu-i așa, bucuria este a mea.
- că am avut o șansă, cui să mulțumesc?
- n-am reproșuri că n-am lăsat avere, cum de obicei se cere,
- eu am primit de la voi, dragii mei, pare firesc,
- omenia,bunul simț, iubirea, chiar că nu piere.
- am primit un dar, de unde nu pot spune,
- cei ce-mi sunt foarte dragi au trecut prin furcile caudine
- și au rămas fără leziuni...asta nu-i o minune?
- într-o lume în care nimic nu este în ordine?
Fără sens
Știi, toate astea, într-o bună zi, vor căpăta sens. Și vei înțelege mai bine, că toate, s-au întâmplat la timpul lor, așa cum ar fi trebuit să se întâmple. Noi nu putem fi decât gardienii, doar păzim, cu frica de a nu pierde.
Îți dai seama ce s-ar întâmpla dacă vreodată, prin absurd, "ceva" s-ar pierde? Așa se nasc furtunile. Din hăul pierzaniei, al uitării, al nepăsării.
Și totuși, cu toată grija ființelor noastre, suntem sortiți ca din când în când să pierdem. Nu total. Doar mici amănunte, care pot chiar, la un moment dat, să conteze. Și cel mai trist este că nu ne este dat să ne dăm seama.
Rescriem un flux care curge continuu, fluid, prin ființele noastre, dar cumva, el revine în făgașul său vremelnic tulburat, cu o forță și o vitalitate care izvorăște fără să ne dăm seama chiar din nou înșine.
Acuma eu nu zic că totul e scris și noi doar așteptăm implacabil ca toate să curgă liniar către final. Nu. Nicidecum. Doar că noi suntem implicați atât cât trebuie să nu tulburăm câtuși de puțin nisipul mărilor sau adâncul norilor.
Și de aceea, cumva, simt că ceva se pierde în noi, se rupe din noi, o fărâmiță de lumină care se stinge și nu va mai lumina laolaltă cu văpaia din noi. E un continuum incontrolabil care se produce indiferent de voința noastră, o plasă ale cărei ochiuri se urzesc veșnic, capturând doar esențialul și strecurând, poate, acele mici amănunte, care poate c-ar fi contat!
Și aici simt că este o pierdere care clocotește-n regrete cu gust amar, nu știu cum o percep alții, dar eu cred că
până nu pierzi tot ce te ține în viață, n-o să-nțelegi cum este să n-ai nimic.
Cei trei,,P,,
Cei trei P ai vindecării,
Pe al meu drum m-au însoțit,
Au fost starea de pornire,
Mi-au rămas fideli și sunt.
Primul,,P,, a fost Pictura,
Prin culori eliberam,
Ce vedeam în vise ,pleaope,
Din profund eu tot scoteam...
Următorul ,,Poezia,,..a urmat ca un ecou,
Al cuvintelor nespuse ,se simțeau interior,
Mâna mea a scris in grabă fiecare vers cu har,
Curățăm cuvinte care nu-mi aparțineau total.
Cel din urmă,cel dintâi..,,P,, poate cel mai important,
Prezența în tot ce simt ,în ființa ce exist,
A însemnat mult exercițiu,a însemnat o întreagă fugă,
Să alerg și să mă prind,
Să ma iau ușor de mână și la mine sa revin.
Zbuciumul inimii
Prea grabnică ești alergare
Alungi pe calm când îl repezi
Clipei îi dai doar disperare
De bine ,știi doar să te pierzi.
Prea fierbe sângele în clocot
Furia lui de vene se lovește
Nu este liniște în piept ,e tropot
Sub el suspinul se chircește.
Strigăt lăuntric fără vlagă
Nu mișcă măcar tresărirea
Ce poate inima să înțeleagă
E că așteaptă regăsirea.
Pierdută e de al ei ritm
Lăsată doar cât să existe
Cu pași prea repezi și în chin
Încearcă ,speră să reziste.
Rigidă maxim e simțirea
Nevoia binelui e dusă
În gust uitat e fericirea
Iubirea e demult apusă.
Uitată inimă tu ești
Pe drumul vindecării tale
Și de nu poți să reușești
Vei înceta a bate tare.
Ai suferit sub pasul tău
Prea apăsat și prea rapid
Cauți regretul în ecou
Ascuns de trupul cel perfid.
Spre tărâmul meu iubit..
-Drumule,unde mă duci?..
Cu priveliști mă seduci;
Îmi promiți covrigi în coadă.
Viselor deșarte pradă,
Devenisem peste noapte,
Bântuită de propriile șoapte.
C-am ales țară străină,
Ce nu pare ca -- n vitrină.
Din rădăcini m am smuls,
Mânată de-un impuls,
Să -mi schimb ursita,
Depășindu -mi limita.
Dar, împlinirea mea interioară;
E dor în gândul ce zboară
Spre tărâmul meu iubit,
Unde -am crescut și pătimit,
Unde chiar mă simt acasă
Cu mușcate la terasă.
-Du-mă , drumule -napoi;
Acolo -ntre pereții goi,
La masa lipsurilor mele,
Să privesc la stele
Cu ceaiul meu și -o pâine
Fără grija zilei de mâine...
Soare
Fără rațiune sau discernământ
Parcă nu mai sunt înfiptă în pământ
Fără greutate, mă uit iar în oglindă
Și parcă nu mai sunt, o deforma merindă
Mă uit în ochii mei și văd iar
Copilul din mine, fără gust amar
Mă uit cum eram și cum iar sunt
Zâmbesc la mine, fără niciun cuvânt
Și pentru prima dată, în atâta vreme
Simt ceva, fără a mă teme
Nu știu dacă e speranță, optimism
Dar culorile mele nu mai sunt un cataclism
Timpul mă aleargă, tot atât de repede
Dar mersul meu este acum așa de limpede
Tot îmi e frică de atât de multe
Dar mintea ea nu vrea să mai asculte
Pot să mă uit acum și la soare
Orbesc în fericire, în lumină, cu ardoare
Și voi să vă scăldați în a mea culoare
Căci am devenit un preaiubit soare
Când Cel de Sus...!
Nu am visat, nicicând, de-a fi mare poet
Și doar să scriu, și ce las scris, vă-ncăntă,
Cu versul meu, prin care-mi zic povestea
Cu bune, rele, ce-n viață, des, se întâmplă.
Nu m-am gândit, că s-ar putea vreodată
Să pun a mele încercări...în cinci volume,
Dar, când Cel de Sus, Îți e, mereu aproape
Nimic nu-i imposibil, să faci pe astă lume.
Nu știu cât timpul, mai e pe partea mea
Nici, cât muza mă va inspira... și-n viitor,
Dar știu că nu-mi voi irosi... talantul dat
Și-o să rămân, vă zic, un mic
...povestitor.
Voi povesti despre copilărie și satul meu
Și despre dascălii, ce carte m-au învățat,
Despre săteni și-ai mei părinți din Ceruri
Ce sunt icoana sufletului... greu încercat.
Dar cât de multe am, în mintea-mi trează
De scris, de povestit și pus pe rimă-n vers.
Așa că îndrăznesc, la Domnul Sfânt, să cer
Încă un timp, și-al meu păcat din carte... șters!
Memento mori
Mi-ai zis zilele trecute, așa, într-o discuție purtată-n doară, că-s prea atașat de lucruri. Iar eu ți-am răspuns, că de fapt, iubesc confortul dat de lucruri, nu lucrurile în sine: lucrurile se pot strica, se pot deteriora, dar pot fi oricând înlocuite.
Apoi, între noi s-a reinstalat tăcerea, și-am simțit că niciunul dintre noi n-a făcut vreun compromis cu celălalt: tu, probabil, te-ai gândit că eu pe zi ce trece devin un "holder", un colecționar de obiecte, iar pe mine m-a înspăimântat perspectiva unui cămin în care găsești doar strictul necesar traiului, fără vreun alt plus, eventual lipsit și de culori...
Deci două idei în contradictoriu: minimalism versus, - hai să nu-i zicem totuși maximalism -, poate să-i zicem doar ponderism, un areal colorat și dotat suficient cât să nu devină sufocant pentru niciuna dintre părțile conviețuitoare ale aceluiași spațiu... devenit strâmt uneori.
Minimalismul tău striga ordine și tăcere: pereți curați, fără nimic de prisos, totul strict necesar. Ponderismul meu șoptea povești din tabloul cu zborul celor doi cocori în amurg, din culorile aurii ale canafului legat de cheia secretair-ului, sau din reflexele jucăușe azvârlite pe podea de felinarul coreean... și chiar din acele dispute, am regăsit amândoi echilibrul pe care niciunul dintre noi nu-l putea impune singur.
Acum ceva timp, ne-am dorit o schimbare de paradigmă în viețile noastre și am decis să ne întoarcem către natură, să schimbăm omniprezentul plastic cu lucruri cât mai apropiate de organic: sticlă, lemn, metal, pânză și să păstrăm doar ce nu putea fi preschimbat, convertit, în materiale organice, gen telefoane sau televizorul...
După discuții și negocieri interminabile, ne-am hotărât: noul nostru ambient trebuie să fie cat mai aproape de culorile naturale ale esențelor de lemn, astfel încât să contravină plăcut luciului rece al sticlei și al metalului, adică o estetică atent aleasă, care să relaxeze și să binedispună, așa după cum ziceai tu: "să-ți dea o stare de bine".
Prin urmare, ne-am angajat într-un șantier, punând ordine în viețile noastre, începând cu casa dar fără să ne dăm seama că totodată ne-am situat pe poziții opuse, defensive, fiecare încercând să-și impună cat mai mult propria amprentă pe noul nostru decor care trebuia să fie un mix al propriilor noastre gusturi, modelate în ani de preumblări aiurea prin lume...
Astfel, podeaua din camerele noastre s-a concretizat în culorile castanii ale mahonului în toate nuanțele lui jucăușe: de la reflexii roșcate până la maron închis dar nu întunecat. De acolo, am plecat la culoarea mobilei de nuc, și-am ajuns la nuanțele pereților, bej odihnitor în living și bleu calm pentru dormitor.
Cărțile noastre și-au găsit odihna pe rafturi discret luminate, secretair-ul mult dorit și-a căpătat lampa Tiffany cu lumină galbenă de miere, iar la final, covorul bej pătat de buchețele de trandafiri roz, s-a întregit armonios cu o măsuță de cafea cu picioare curbate tot de culoarea mahonului. Am ales pentru a continua linia coloristică, draperii de mătase bej pentru living și bleu pentru dormitor.
Apoi camera de baie a devenit zen, în gresia de culoarea lemnului proaspăt tăiat; nișa de deasupra căzii găzduiește un copăcel bonsai și un cap al lui Buddha meditând, iar zodiacele noastre au fost încastrate în gresie fiind luminate în relief de o aplică din alamă strălucitoare, ce aruncă ochiade către tabloul ce înfățișează o pădure de bambus verde...
Bucătăria ta, a ajuns foarte confortabilă cu mobilierul rustic, decorat cu o mare de flori vesele de floarea-soarelui - preferatele tale -, iar balconul, a ajuns în sfârșit un spațiu de relaxare dotat cu un set de mobilier de grădină în stil parizian, înconjurat din toate părțile de plante verzi ca într-o seră nu foarte mare, o oază de liniște completată de salcâmii și teii de-afară.
Până la urmă, din mințile și cu mâinile noastre am ridicat un cămin confortabil, călduros și relaxant, un spațiu care ne completează, un fel de extensie a propriilor noastre gusturi și trăiri. Căci ce altceva ne-am fi dorit, decât un locșor la care să tânjim să eșuăm? Un loc în care să ne aducem aminte că trebuie să ne facem și să ne trăim viețile cât mai confortabil cu putință?
Privind în jur la toate acestea, am realizat că frumusețea lucrurilor stă tocmai în faptul că nu ține veșnic, iar noi, aici, în acest spațiu amenajat de către noi înșine după gustul nostru, trăim doar clipele care ne aparțin.
Durere 5
Nu cunosc durerea ce mă copleșește,
Dar știu, simt că o merit pe deplin.
Merit tot ce-i mai rău pe lume,
Căci eu, în lume, întruna am greșit.
Iubire nemeritată am primit,
Iubire pentru care toți viața și-ar da.
Eu am primit, eu am trăit, din viață m-am hrănit,
Și pe toți cei pe care i-am întâlnit, de viață i-am lipsit.
Dacă viața ce-am primit-o, corectă ar fi cu mine,
Ar lua zilele ce mie mi-au rămas,
Să scutească, să ferească orice suflet viu de mine.
Căci oricine-n lumea asta, ar merita să nu mă întâlnească.
Astfel, ceea ce mi-a rămas, ar trebui împărțit
Tuturor celor ce au plătit din cauza mea.
Așa s-ar face o minimă dreptate,
Iar lumea ar fi un loc mai bun, pentru eternitate.
Plătesc acum cu trăiri necunoscute,
Cu sentimente ce nu știam că-n mine există.
Îmi fierbe mintea, sufletul îmi arde,
Într-un corp fara viață ce se plimbă printre suflete curate.
Cu lacrimi pline de regret,
Fără vlagă, fără scop, fără dor de a trăi,
Mă înec în gândurile că am furat
Fericirea altora, după bunul meu plac.
Astăzi, acum, fix în acest moment,
Caut răspunsuri despre propria-mi viață,
Și mă întâlnesc cu monstrul pe care l-am creat,
Și-l văd cum zace prins într-un univers bine meritat.
Clipe
M-am trezit abrupt, amorțită de alcool și de tutun
"Lăsând deoparte poezia, ca un scriitor nebun"
Nu mai știu, nu mai cânt, nu mai scriu și nu mai spun
Oamenilor mă impun, iar Universului mă supun
Dar mi-amintesc de vremuri, și de bune, și de rele
De cum priveam luna și de cum strălucea soarele
De plânsete și râsete, de fapte și de jurăminte
Și de portrete și de secrete, de cuvinte și de regrete
Și-mi amintesc de parcuri, de cărări și de persoane
De cum citeam romane, și mergeam și la examene
Și cum stăteam și povesteam, nu dormeam și doar glumeam
Și trăiam, și sufeream, și ne uneam și continuam
Și-au fost atâtea, atât de multe, un etern în niște clipe
Sunt prea multe să-ți mai spun, încât să le poți percepe
Am nevoie și de pace, și de timp să mai obțin
Și mă-ntorc, și o să scriu, și promit c-o să revin!
Pe poezii.online găsești poezii, versuri și texte literare scrise de autori din toată lumea — de la emoții simple, până la gânduri profunde, spuse în cuvinte care rămân.
Aici descoperi poezii frumoase, dedicații, balade, poeme, proză poetică și creații originale ale tinerilor autori din spațiul românesc, organizate pe categorii pentru orice gust și orice vârstă. Poți citi în liniște, poți salva ce te atinge, iar când simți că ai ceva de spus — poți publica și tu.
Portalul este gratuit și deschis pentru toți cei care iubesc poezia: fie că scrii în română, în rusă sau în alte limbi, aici ai un loc unde vocea ta poate fi auzită. Scrie-ți versurile, împărtășește-ți starea, și lasă poezia să facă legătura dintre inimi.
Citește. Scrie. Publică. Creații proprii, fără bariere — doar cu suflet.









Gânduri
ElenaD
27 iunie
frumoase versuri.
Acorduri păgâne
Deea
27 iunie
SUPERB!!
Mâna ce te mângâie
Maddy94
27 iunie
De-aceea omul bun nu cade... ❤️
Mâna ce te mângâie
Edy.Eduard2000
26 iunie
Versurile astea dor prin adevărul lor. Despre bunătate, trădare și lumina care refuză să se stingă. Căci răul n-are colți de fiară, ci chipul celui ce...
Mâna ce te mângâie
Mihăiță Mihai
26 iunie
O poezie ca o mângâiere!👍👍👍
🎤 Regăsire
Mihăiță Mihai
26 iunie
Frumos!❤️
Ecou de vara
Maria Spiescu
25 iunie
Superbă!
Cei trei,,P,,
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Cei trei,,P,,
Miruna Teodorescu
25 iunie
Ce frumos!❤️
Pradă si putere
Miruna Teodorescu
25 iunie
Versuri adorabile⚘️
SOMELIERĂ DE OCAZIE
Miruna Teodorescu
25 iunie
Interesantă creație. Felicitări ⚘️
Zbucium
Maria Spiescu
25 iunie
Interesant... umbrele din interior...cer să fie văzute,auzite,acceptate și aduse în echilibru cu lumina...
Iubire de fațadă..
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Ce i-aș spune omului ce l-am iubit....
Deea
24 iunie
te inteleg...
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 iunie
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!