Autorul Deea
ig :AlbuiAndreea
Total
77 creaţiiCreaţii aleatorii :)
Primăvara inimii mele în norvegiană
Un băiat simpatic, George...
Un băiat introvertit, George...
Un băiat amuzant, George...
Un băiat cum nu am mai întâlnit până acum, George,
Un băiat pentru care orice atenție contează, George,
Un băiat căruia îi plac poeziile, George,
Un băiat expresiv și artistic, George,
Un băiat care chiar vrea să ne plimbăm cu hidrobicicleta, George...
Un băiat care chiar vrea să stăm să povestim la picnic, George,
Un băiat cu care se poate merge la cinematograf, piese de teatru, George,
Un băiat cu gusturi simple, dar bine alese, George,
Un băiat curajos și hotărât, George,
Un băiat cărui îi plac revistele vechi de modă, George,
Un băiat care cu fiecare ocazie, aduce mai multe flori, bomboane, George,
Un băiat ale căror poezii mă atrag tot mai mult, George,
Un băiat care scrie, taie și rescrie și de 1000 de ori, până să exprime exact ce își dorea, George,
Un băiat cu care merg la vecina ce dă meditații la spaniolă, George,
Un băiat care, dacă rămân în urmă cu învățatul, mă meditează și pe mine, George,
Un băiat care ascultă cam același gen de muzică, George.
George, amintirile mele legate de tine, cum te-am cunoscut și cât de mult mi-a plăcut cum scriai, cum mâncai pizza, cum râdeai la glumele mele (că în mod normal, doar eu râd), cum râdeai de mine câteodată, cum ne plimbam pe alei, cum mergeam amândoi cu motocicleta, pe autostrada Soarelui, depășind limita de viteză, cu pletele în vânt, lipsiți de griji, cum știam să ne facem unul pe celălalt să ne simțim bine, să ne ridicăm moralul, să ne distrăm prin crâșme, să mergem la meciuri de fotbal, să țipăm și să scuipăm semințe, să ne jucăm cu pisica mea de rasă Nebelung, să îmi dai un stilou de care te-ai plictisit, ți-l reparam și te bucurai foarte mult. Dulci amintiri, păcat că ai plecat cu nu știu ce proiect in Brazilia. Nu e nimic, erai tânăr, cum ar spune Otilia din ,,Enigma Otiliei" aveai visele tale și trebuia să ți le îndeplinești. Mai sunt atâtea fete, dar de proiectul acela chiar aveai nevoie. Te înțeleg, nu mi-ai lăsat multe poezii, dar eu le voi păstra, amintirea lor va înflori din ce în ce mai mult când le voi citi, răsfoi, când mă voi bucura de scrisul tău și de ce ai vrut să exprimi prin acele rânduri.
Våren i mitt hjerte
En hyggelig gutt, George...
En introvert gutt, George...
En morsom gutt, George...
En gutt som jeg aldri har møtt før, George,
En gutt som hver oppmerksomhet teller, George,
En gutt som liker dikt, George,
En uttrykksfull og kunstnerisk gutt, George,
En gutt som virkelig vil ta oss en tur på hydrosykkelen, George...
En gutt som virkelig vil at vi skal sitte og fortelle historier på pikniken, George,
En gutt å gå på kino med, spiller, George,
En gutt med enkel, men velvalgt smak, George,
En modig og bestemt gutt, George,
En gutt som liker gamle moteblader, George,
En gutt som ved enhver anledning tar med seg flere blomster, godteri, George,
En gutt hvis dikt tiltrekker meg mer og mer, George,
En gutt som skriver, klipper og skriver om tusen ganger til han uttrykker nøyaktig hva han vil, George,
En gutt som jeg går til naboen som gir spansktimer, George,
En gutt som, hvis jeg faller på etterskudd i læringen, mediterer på meg også, George,
En gutt som hører på omtrent samme type musikk, George.
George, minnene mine om deg, hvordan jeg møtte deg og hvor mye jeg elsket hvordan du skrev, hvordan du spiste pizza, hvordan du lo av vitsene mine (fordi vanligvis bare jeg ler), hvordan du lo av meg noen ganger, hvordan vi pleide å gå nedover smugene, hvordan vi begge syklet motorsykler, på motorveien til solen, over fartsgrensen, med håret i vinden, bekymringsløst, hvordan vi visste hvordan vi skulle få hverandre til å føle oss bra, for å løfte humøret vårt, til vi ha det gøy på puber, gå på fotballkamper, skrik og spytt frø, lek med Nebelung-katten min, gi meg en penn du kjeder deg med, jeg ville fikse den og du ville bli veldig glad. Søte minner, synd at du dro med. Jeg vet ikke hvilket prosjekt i Brasil. Det er ingenting, du var ung, som Otilia fra "Otilia's Enigma" ville sagt, du hadde drømmene dine og du måtte oppfylle dem. Det er så mange andre jenter, men du trengte virkelig det prosjektet. Jeg forstår deg, det gjorde du ikke legg igjen mange dikt til meg, men jeg vil beholde dem, minnet deres vil blomstre mer og mer når jeg leser dem, blar i dem, når jeg nyter det du skriver og hva du ønsket å uttrykke gjennom disse linjene.
Contrastul preschimbării
Mi-am aprins o țigară, purtată de-un gust amar,
Ceea ce mi-a trezit un gând… căci totuși era familiar.
Oare e ceea ce ai lăsat în urma ta
Sau motivul alurii de a poeta?
Condeiul mi se îneacă printre foi,
Ce pot face e să scriu despre ce cândva a fost un „noi”,
Un întreg care nu a încetat niciodată,
Dar după care tânjesc cu o amărăciune disperată.
Dacă trecutul mi te-ar fi promis,
Ceea ce a însemnat un „noi” n-ar mai fi fost acum transferat doar în scris…
Amărăciunea s-ar fi preschimbat în miere,
Poate n-ar mai fi ajuns să însemne doar motivul poeziei mele.
Oare aici s-a încheiat povestea noastră?
Cu un condei, o foaie și o poveste măiastră?
Poate i-aș fi permis amarului să dicteze împotriva mea..
Dacă asta mi-ar fi garantat prezența ta.
Cerul si pamantul
Iubirea ta fara cuvinte
Si plina de gesturi nepotrivite
Ochii tai din mare imi vorbesc
Si ochii mei din pamant te privesc
Si acum sa vrei alinarea mea
Sau te mai minti ca ai trecut fara ea ?
Ca ai gasit pe alta care sa-ti dea
Dar nu poate sa-ti dea ce nu poate avea.
~Etern în memoria ta~
Sunt un câine oarecare,
Vreau să mă hrănești!
N-am nevoie de motive,
Doar să mă iubești.
Mai ții minte când alergam
În urma ta, după sanie?
Parcă a fost ieri...
Nu eram legat de o funie,
Și nici de ale tale dureri.
Amintește-ți cum eu îți eram
Buna dispoziție,
Când aveai o zi mai grea!
Că am fost acolo, pe poziție,
Când lumea părea rea.
Mai știi ce mi-ai promis?
Unde ai fost când am avut nevoie de ajutor?
„O să am grijă de tine!”
Acum tu nu vezi că mor?
Nu te judec, ai necazuri,
Deci poate că e mai bine că te-am părăsit!
Nu înțelegi că erai totul pentru mine?
Și ai să fii până la sfârșit?
Chiar dacă m-ai dezamăgit,
Încă am încredere în tine!
Însă nu ai reușit!
Tu ai vrut să mă păstrezi...
Eu,am vrut să fiu iubit...
Astăzi te-am scutit de o grijă,
Dar să știi că îmi lipsești!
Fără tine n-am putut
Să rămân, să mă trezești!
Voiam să te mai văd odată,
Să m-alinți ca pe ai tăi!
Să sar mereu când nu ți convine
Și să-ți fac doar vânătăi.
Să nu uiți că am fost devotat!
Ține-mă în brațe veșnic!
Și să știi, nu-s supărat!
Pentru tine, sunt războinic.
Ce părere ai că pentru alții am fost doar un câine?
Pentru tine ce am fost?
Doar un paznic de folos?
Un prieten zgomotos?
Sau un suflet fără rost?
Am îmbătrânit cu gândul că o să te văd împlinit!
Dar să știi că prezența mea încă n-a murit!
O să fiu cu tine să te văd fericit!
Viața mea a fost un dar,
Pentru tine, m-am jertfit.
Etern în memoria ta, Bleky!
Jurăminte
Nu-s jurămintele frumoase minciuni colorate?
Nu-s culorile toate vesele jurăminte?
Și ce-s săruturile noastre iubită dragă,
Minciuni ori jurăminte ori nici că ne pasă,
Că marea-i albastră ce are un evantai de sclipiri cu valurile sparte...
Iar tu ești acum acasă,
Eu scriindu-ți cu lacrimi,
Știindu-te mult prea departe...
Există dragoste cu jurăminte?
Există!
Însă nouă ne pasă,
Mie de tine ,ție de mine,
Noi credem în iubirea cu jurăminte..!
Chiar dacă o lume întreagă întreabă,
De-s jurămintele frumoase minciuni colorate,
Ori culorile toate-s vesele jurăminte....
Și ce-s săruturile noastre iubită dragă,
Minciuni ori jurăminte ori nici că ne pasă,
Dar mie îmi pasă de tine
Sperând că și ție îți pasă de mine,
Iar dragostea noastră,
Nu știe și nici nu vrea să moară vreodată,
Jurând de taină neauzite șoptite jurăminte!
(20 martie 2024 Vasilica dragostea mea)
Parfum de femeie
-În mine port
amintiri sărutate
cu stropi de poeme
așa cum erau odată-
Cu dorul aprins de un sunet de harpă
croită cu strune din vise bastarde,
furate din mintea ce bântuie stearpă,
pândesc adieri de parfumuri bavarde.
Străpung ce tăcerea în suflet ascunde,
un leagăn de paşi, din vioară chemare,
balanţă ţi-e trupu-n beţia din unde,
tangoul în tremur cerşeşte-o cărare.
Sunt ringul de stele aprins de ursită
să-ţi prindă în bucle cuvinte uşoare.
Dansează cu mine tangoul, iubită,
şi lasă-ţi parfumul de floare să zboare.
O roză se-ascunde în trupul molatec,
aruncă în juru-i miros de fecioară,
petalele curg în torent de jăratec,
sfios contrabasul prin note coboară.
Sunt orbul răpus prin iubiri rătăcite,
bucăţi de culoare în pale crâmpeie,
sentinţe de dor în priviri peticite,
aşteaptă tangoul, parfum de femeie.
Noutăți literare, poezii și ecouri culturale direct pe telefonul tău.
Urmărește canalul
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 iunie
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!
VINUL DE VEGHE
Valentin Ailenei
23 iunie
O poezie cu o forță incredibilă. De la vulnerabilitate la independență absolută. Metafora vinului este geniala. Felicitări! 🍷
Bachata Nebuniei
Valentin Ailenei
23 iunie
Pură stare, transformată în artă. O poezie care te prinde în ritmul ei și nu-ți mai dă drumul. Un dans brutal între extaz și agonie care îți taie răsu...
Sarcastic
celina balan
23 iunie
Sensibilitate și realism. Schimbul de brațe lipsă, vinul vărsat, tăcerea grea... imagini care dor, dar care dor frumos. Durerea își cere dreptul la ve...
O clipă... numai una!...
celina balan
23 iunie
Frumos! Eminescian!❤️
Ceasul
celina balan
23 iunie
O creație care amintește brutal că „mai târziu” ne fură, de fapt, propriul potențial. Absolut superbă și plină de adevăr!
Filtre diferite
Johnny.J
23 iunie
Nimic mai adevărat!
Pahar de poezie și... atât!
Johnny.J
23 iunie
Superbă!
Iubire de fațadă..
Vlad VIDA
22 iunie
O poezie superbă despre eliberare și puterea de a renaște. 👍
Filtre diferite
Vlad VIDA
22 iunie
COrect!👍👍👍
🎦 În serile tale
Anastasia Brăescu
22 iunie
Adorabila!❤️
Ecouri sub umbrelă
Anastasia Brăescu
22 iunie
O poezie superbă, plină de sensibilitate! Am simțit fiecare vers ca pe o îmbrățișare caldă
Leac contra tăcerii
Bogdana Ivanov
22 iunie
Fiecare cuvânt doare, dar vindecă prin frumusețea lui. O poezie despre singurul leac care funcționează cu adevărat... timpul!
VINURILOR TALE
Bogdana Ivanov
22 iunie
O poezie superbă! Metafora vinului curge atât de fin prin toate etapele iubirii. M-a mișcat profund acea naivitate curată și plină de inocență din ver...
Stea
anca_nistor
22 iunie
Superb! Felicitări pentru emoția transmisă!