Автор Maricel Bouros
Итого
25 публикацииСлучайные публикации :)
Mărturisiri de gheață
Dacă m-aș putea renaște și să-mi aleg orice viață,
Mi-aș dori să fiu, de se poate, un singuratic fulg de zăpadă.
M-aș naște din norii grei, ca o lacrimă de gheață,
Iar după kilometri de zboruri, să ajung grăbit deasupra voastră.
Apoi să cad ușor pe rumenii săi obrăjori,
Să-i pot atinge chipul iarăși, ca mai apoi să mor.
Dar nu voi avea niciun regret dacă m-aș topi la ea pe buze.
Aș fi, de fapt, cel mai fericit, sfârșitul să-mi fie legat de ea pentr-o veșnicie.
Și-n timp ce mă topesc, să-mi arunce un zâmbet plin de iubire,
Amintindu-și cum îi șoptesc: te iubesc, frumoasă copilă.
Apoi să ne luăm rămas bun, fără lacrimi amare, fără cusur,
Să fie liniștit, fără urlet de nebun, schimbând prin moarte al speranței decor.
Sah mat
Stii tu oare cum se joaca
Iar de stii, cu cine joci?
O alegi ca sa iti placa
Sau iti place s-o provoci?
Iar de nu stii, n-ai jucat
Te-ai gandit sa-ncerci sa-nveti,
Sa te simti mai educat
Nu unul dintre juveti?
Piesele sunt diferite
Si culorile-n contrast
Cum gandesti tu strategia,
Cum alegi momentul fast?
Cum dai roluri, cum imparti?
Cum pui caii, cum pui turnuri
Ori nebunii, ori pionii,
Faci mutari in cate randuri?
Patratelele sunt multe
16 piese-s ale tale
16 ale celuilalt
Te-ai oprit, faci lin mutarea
Ori treci peste, faci un salt?
Tu incepi intotdeauna
Pionii ii aranjezi
Pe nebuni ii dai deoparte
Sa nu-ncurce cand scurtezi.
Cu al tau farmec formalist
Faci sa creada toata lumea
Ca Regina-ti e doar una
Dar esti doar un dualist.
Cand Regina ta se misca
Tu, de fapt, o deplasezi
Ii directionezi iubirea
In orice ce doar tu crezi.
O, ce joc de strategie
Cata tehnica, rabdare
Pentru -o viata -n nebunie
Sacrificiu-i mult prea mare!
Tabla vietii e reala
Regele -are unic rol:
Sa-si iubeasca a lui Regina
Sa creeze-un viitor.
Iar Regina-i infloreste
Isi arata frumusetea
De-n regatul tau domneste
Nu vei stii ce e tristetea.
Lasa jocul si TRAIESTE
Nu fugi, stai jos, stai calm
SIMTE oamenii, IUBESTE
Face parte din program!
Chiar de nu avem butoane
Ne-apasam pe rani mereu
Nu ne asumam nici vina
Nici ca provocam un rau.
Cauta sa fii real
Simte tot ce te iubeste
Nu uita ca in final
Totu-n viata se plateste!
Miriam - Doua Umbre
29.09.2025
#Doua-Umbre
Numai pe tine
Nu pot avea toate femeile din lume,
Nici toate femeile nu mă pot avea pe mine,
eu ți-am fost mereu alături,
dar tu nu m-ai ales pe mine.
Și sufletul îmi plânge și inima se sfrânge
Și gândul îmi zboară spre tine comoară
Și în vis te voi cuprinde,în brațe te voi strânge,
Plângând te voi privi, din dinți voi scârțâi.
Că nu îmi ești mireasă,că nu îmi ești aleasă,
Pierdute între stele sunt gândurile mele,
Te caută pe tine,crezând că vii la mine
Dar tu te îndepărtezi, nu mai în vise înflorești.
În vise voi rămâne,acolo lângă tine
Să-mi spui că mă iubești,
Să-mi spui că nu m-ai pleci,
Să-mi spui că îmi ești mireasă.
Să-mi spui că-mi ești aleasă
Și timpul trece greu ,nici tu nu mai ești la fel
Și lumea s-a schimbat, de când tu ai plecat
Și soarele e rece și luna ofilește.
În lumea mea creată, petru tine fată
Și stau și plâng la poartă flori ca tine fată,
Și chear de-ar intra, nu mă vor mai calma
Doar tu ești împărăteasă la mine în casă.
Să ne doară frumos...
Mi-a rămas atârnat soarele.
Da.
Acel soare al copilăriei,
care nu știa să apună
și nu cerea explicații.
Încă ne atârnă de pleoape cerul.
Îl purtăm când clipim,
când ne prefacem maturi,
când ne legăm șireturile zilei
și ieșim în lume ca și cum
n-am fi învățat frica pe de rost.
Noi
suntem pluralul unei singure inimi.
Ne amintim împreună,
ne doare la fel,
ne vindecăm pe rând.
Norii nu se mai rețin.
Trec.
Ne traversează copilăria,
ne udă genunchii juliți ai memoriei,
dar nu mai pot strica zorii.
Zorii sunt deja în noi.
Noi am crescut din firimituri de lumină,
din mesele unde tăcerea era rugăciune,
din „mai așteaptă puțin”
și „o să fie bine”.
Noi știm cum sună lipsa.
Are vocea mamei strigându-ne seara,
are ecoul pașilor care n-au mai venit,
are gustul pâinii rupte egal
ca să ajungă tuturor.
Noi purtăm timpul ca pe-o haină prea mare,
cu mânecile pline de trecut,
dar refuzăm să o scurtăm.
Pentru că acolo, în tiv,
stă ascuns soarele.
Și da,
încă atârnă de pleoapa ochiului.
Îl lăsăm acolo.
Să ne doară frumos.
Să ne lumineze când uităm
cine am fost
și de ce continuăm
să fim
împreună.
,,O clipă de sinceritate" în suedeză
O clipă de sinceritate
în loc de bun rămas
să dăm un pic de frumuseţe
acestui ultim ceas.
Nu ne-am schimbat,
e doar o părere
Nu lua drept bun un cuvânt
sau un gest neînsemnat.
Nu, nu ne-am schimbat
e doar o-ntâmplare
Oricum am fi
şi orice-am vorbi
nu suntem doi străini,
iubirea mea.
O clipă de sinceritate
ar fi un gest sublim
s-avem curaj să recunoaştem
că ne iubim.
O clipă de sinceritate
ne-ar aminti de noi
de anii noştri buni
ne-ar reaminti în acest ultim ceas
O clipă de sinceritate
în loc de bun rămas.
Nu ne-am schimbat,
e doar o părere
Nu lua drept bun un cuvânt
sau un gest neînsemnat.
Nu, nu ne-am schimbat
e doar o-ntâmplare
Oricum am fi
şi orice-am vorbi
nu suntem doi străini,
iubirea mea.
O clipă de sinceritate
ar fi un gest sublim
s-avem curaj să recunoaştem
că încă ne iubim.
O clipă de sinceritate
ne-ar aminti de noi
de anii noştri buni
ne-ar reaminti în acest ultim ceas
O clipă de sinceritate
în loc de bun rămas.
O clipă de sinceritate
ar fi un gest sublim
s-avem curaj să recunoaştem
că încă ne iubim.
O clipă de sinceritate
ne-ar aminti de noi
de anii noştri buni
ne-ar reaminti în acest ultim ceas
O clipă de sinceritate
în loc de bun rămas.
Ett ögonblick av uppriktighet
Ett ögonblick av uppriktighet
istället för adjö
låt oss ge lite skönhet
denna sista timme.
vi har inte förändrats
det är bara en åsikt
Ta inte ett ord för givet
eller en obetydlig gest.
Nej, vi har inte förändrats
det är bara en slump
Det skulle vi vara i alla fall
och vad vi än pratar om
vi är inte två främlingar
Min kärlek.
Ett ögonblick av uppriktighet
det skulle vara en sublim gest
vi har modet att erkänna det
att vi älskar varandra.
Ett ögonblick av uppriktighet
de skulle komma ihåg oss
av våra goda år
skulle påminna oss i denna sista timme
Ett ögonblick av uppriktighet
istället för adjö.
vi har inte förändrats
det är bara en åsikt
Ta inte ett ord för givet
eller en obetydlig gest.
Nej, vi har inte förändrats
det är bara en slump
Det skulle vi vara i alla fall
och vad vi än pratar om
vi är inte två främlingar
Min kärlek.
Ett ögonblick av uppriktighet
det skulle vara en sublim gest
vi har modet att erkänna det
att vi fortfarande älskar varandra
Ett ögonblick av uppriktighet
de skulle komma ihåg oss
av våra goda år
skulle påminna oss i denna sista timme
Ett ögonblick av uppriktighet
istället för adjö.
Ett ögonblick av uppriktighet
det skulle vara en sublim gest
vi har modet att erkänna det
att vi fortfarande älskar varandra
Ett ögonblick av uppriktighet
de skulle komma ihåg oss
av våra goda år
skulle påminna oss i denna sista timme
Ett ögonblick av uppriktighet
istället för adjö.
Литературные новости, стихи и культурные события прямо на твоём телефоне.
Подписаться на канал
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 июня
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!
VINUL DE VEGHE
Valentin Ailenei
23 июня
O poezie cu o forță incredibilă. De la vulnerabilitate la independență absolută. Metafora vinului este geniala. Felicitări! 🍷
Bachata Nebuniei
Valentin Ailenei
23 июня
Pură stare, transformată în artă. O poezie care te prinde în ritmul ei și nu-ți mai dă drumul. Un dans brutal între extaz și agonie care îți taie răsu...
Sarcastic
celina balan
23 июня
Sensibilitate și realism. Schimbul de brațe lipsă, vinul vărsat, tăcerea grea... imagini care dor, dar care dor frumos. Durerea își cere dreptul la ve...
O clipă... numai una!...
celina balan
23 июня
Frumos! Eminescian!❤️
Ceasul
celina balan
23 июня
O creație care amintește brutal că „mai târziu” ne fură, de fapt, propriul potențial. Absolut superbă și plină de adevăr!
Filtre diferite
Johnny.J
23 июня
Nimic mai adevărat!
Pahar de poezie și... atât!
Johnny.J
23 июня
Superbă!
Iubire de fațadă..
Vlad VIDA
22 июня
O poezie superbă despre eliberare și puterea de a renaște. 👍
Filtre diferite
Vlad VIDA
22 июня
COrect!👍👍👍
🎦 În serile tale
Anastasia Brăescu
22 июня
Adorabila!❤️
Ecouri sub umbrelă
Anastasia Brăescu
22 июня
O poezie superbă, plină de sensibilitate! Am simțit fiecare vers ca pe o îmbrățișare caldă
Leac contra tăcerii
Bogdana Ivanov
22 июня
Fiecare cuvânt doare, dar vindecă prin frumusețea lui. O poezie despre singurul leac care funcționează cu adevărat... timpul!
VINURILOR TALE
Bogdana Ivanov
22 июня
O poezie superbă! Metafora vinului curge atât de fin prin toate etapele iubirii. M-a mișcat profund acea naivitate curată și plină de inocență din ver...
Stea
anca_nistor
22 июня
Superb! Felicitări pentru emoția transmisă!