Категория Философские стихи
Ceasul
Pe perete stă un ceas îngălbenit,
Bătând secundele egal și nepăsat.
Tu crezi că timpul este de trăit,
Dar el te trăiește neîncetat.
Îți faci planuri pentru mâine, pentru ani,
Ridici palate din speranțe și cuvinte,
Dar timpul nu negociază cu sărmani,
Și nu păstrează nimic din ce-ai avut în minte.
Ai spus: „Mai târziu.” De sute de ori.
Mai târziu să iubești. Mai târziu să începi.
Mai târziu să devii omul din visări.
Mai târziu să trăiești. Mai târziu să înțelegi.
Dar „mai târziu” e cel mai mare hoț,
Nu fură aur, nici averi, nici rang.
Îți fură omul care-ai fi putut să fii
Și lasă-n urmă doar un nume vag.
Iar într-o zi, privind în urmă, vei vedea
Că n-ai pierdut în lupte, nici în vreo furtună grea.
Ci în miile de clipe fără glas,
În care-ai amânat viața... pentru alt ceas.
Și-atunci durerea nu va fi că ai căzut,
Ci că puteai zbura și n-ai făcut-o.
Că ai primit un cer necunoscut,
Dar ai rămas privind... și l-ai pierdut.
............
"La sfârșit nu ne va durea timpul pierdut, ci omul care am fi putut deveni și pe care l-am îngropat cu fiecare *mai târziu* spus."
Profilul unui gol interior
Afisăm o poză, un zâmbet subţire,
O mască perfectă de fericire,
Dar rama ascunde o viată pustie,
Pictată în pixeli, de oarba mândrie
Se scurg aprecieri în feed-uri grăbite
Monede de schimb pentru inimi rănite,
Bifăm validări într-o grabă absurdă,
Dar noaptea rămâne adâncă si surdă.
Apar lăudători, spectatori de vitrină,
Ce-adaugă filtru la propria vină
lar noi devenim o reclamă bizară
Frumoși pe ecran, dar o umbră afară.
Când bateria se stinge si tace,
lluzia lumii în iur se desface,
Rămâne doar omul si frica-i de-a fi
Un gol interior pe care nu-l poţi privi.
Cealaltă margine a clipei
Oglinda timpului se frânge,
Niciun suspin nu mai rămâne,
Nu este pierdere, nici sânge,
Ci revărsare-n cele bune.
Ce-a fost o clipă împrumutat,
Se-ntoarce-n marea de lumină,
Un zbor spre tot ce e curat,
O regăsire fără vină.
Noi nu pierdem ce am iubit,
Ci doar veșmântul cel de zgură,
Când totul pare asfințit,
De fapt, lumina devine pură.
Pășim pe punți de curcubeu,
Lăsând în urmă umbra lumii,
Să ne-ntâlnim cu Dumnezeu,
În veșnicia albă-a spumii.
anonim.poezie 15
Are să fie, în curând, o pace aparentă
,,Căci, când toți vor zice: ,, Pace!,,
Se vor porni șapte urgii, ca o pedeapsă lentă
Peste lumea care .. . zace.
Cei răi, tac și înghit răul
Însă, cât de larg e hăul ...
,, Să se lase omul rău de la calea lui ,,
Și să lucre milostiv, împărțind oricui!
Să ne asumăm mereu: ce - i al nost, bătut în cui
Și să nu mai aruncăm tot în cârca dracului...
Un creier orb (!) la care i-au fost puși, îndată : ochi,
Un iute peștișor dungat, cui îi ardea de șotii ...
Da, am văzut pe El - Șadday(Vicleanul și Cel Rău ):
La Ziarul : ,,Timișoara ,, și pe Domn Isus - flăcău
Muncind la o tastatură
Și nespunând nimic din gură.
Nu pot a scrie mai departe
Dar știu că mulți aveți o Carte
Citiți - o, deci , oricât durează
Căci nici o alta nu contează !
Un veșnic Sabat apelează !
Nevindecați..sau dezumanizați?
Atâtea inimi funcționale,
dar moarte la figurat…
Mă uit în jurul meu…
mă doare.
Alături de cine
m-am înconjurat?
Animalele ne plâng de milă,
văzându-ne așa-zisa „umanitate”.
Oare chiar trăim cu toții
într-o societate obiectivă,
sau doar fugim
de propria realitate?
Să fim condamnați
la o viață funcțională
într-un abis plin
de pustiu?
Nu ești tratat
așa cum ar trebui să fii,
asta e cel mai dureros…
știu.
Comori in pulbere
Desculț,pe cărarea vieții mele,
Sângerez de la spini,
Tremur de la ploi,
Furtuni mă clătină,
Arșița mă arde,
Atâția nori,atâția nori...
O lacrimă cade,
Dar ochii mei triști
Vad raze blânde, cer albastru și flori,
Vad zbor de cocori,
Îmi îmbrățișez sufletul,
După noapte sunt zori,
Și-mi zambet timid rasare,
Și-n pulbere pot fi comori...
Bachata Nebuniei
Drept mergând fără cunoaștere,
Rupând etape, în creștere și prin renaștere,
Învăluit de culori calde ce mă sorb,
Ca un corb ce zboară, privește și... absorb,
Cerul plin de stele infuzate de stări,
Iubire și plăcere înfățișate-n amintire,
Memorii însorite pe mii de cărări,
Cu mii de culori, ca pulsul să-mi respire.
Dar lovind în stânga, căutând ce-i drept... sângerând,
Izbit de ziduri, aripile-mi sunt smulse,
Înconjurat de zâmbete ce beau picăturile scurse... adorând, când
Ignorând faptele și vorbele promise,
Îngropat în mulțime, cu părul rupt,
Veninul izbucnește când clipesc spre vise;
Smulgându-mi maxilarul, trag de vase
De sânge, cântând la o vioară ce de viață m-a supt.
Trezit la vale, dau de tine și e moale,
Respirându-mi pe piele, înconjurat de petale,
Imagini de nirvana, demne de-o coroană,
Să-ți ofer totul, în detrimentul atingerii ce închide orice rană.
Dansează-mi în existență, nelipsind vreun pas,
Făcând popas într-un continuu vals retras,
Izolați de lume, din dubii și rețineri sustras,
Trăind la infinit într-o buclă pe care nu vreau s-o las
Să se spargă... și se întâmplă, rupându-mi inima,
Cu atriile atârnând printre coastele scoase, uitând să lege
Plămânii ce-și caută casa, uitându-și rama
Pe care lumea a oferit-o și-ntr-o clipă o șterge.
Uită-mi ochii pe care i-am scos și țâșnesc de disperare,
Crezând în uitare și-n remodelarea iadului ce apare
Când cred că văd sensul; și, alături de uitare,
Descopăr speranța în palma morții ce mă poartă-n înfățișare.
Balada sufletului
Ce pot eu oare ca să spun, să fac
Ca să le fiu unor oameni pe plac?
Să mă alătur lor în uneltiri și bârfe,
Să împrumut aceste forme amorfe?
Să le accept unora a lor intoleranță
Și să îmbrățișez a lor nesiguranță?
Speranța să nu-mi mai fie aprig dor
Ci să aștepte tăcută pe un coridor?
Să mă-nvoiesc ca din inimă, iubirea
Să o înlocuiesc voit cu învrăjbirea?
Iar sufletu-mi pur, plin de nădejde
Să-l azvârl în neagra deznădejde?
Să nu-i mai las copacului coroana
Căci în pădure are culcuș lighioana?
Să nu mai pot admira câmpul cu flori,
Și să nu țin seama de adevărate valori?
Să mă înșel cu vorbe spuse de buimaci
Ce-s denaturat culese de către tălmaci?
Lăsați-mă să-mi aud cântecul liniștitor,
Ce din cer îngerii-l trimit în sens ocrotitor.
Lăsați-mă să-mi simpt puterea iubitoare
Și dorința de-a se stârpi liana otrăvitoare.
Lăsați-mă să-mi fie dor de o pădure verde
Și de frumoase vorbe care să dezmierde.
Lăsați-mă să privesc o însorită dimineață
Și să simpt mirosul proaspăt de fâneață.
Lăsați-mă să mă încânte tril de privighetoare
Care s-anunțe că s-a împlinit o sărbătoare.
Lăsați-mă să trăiesc în liniște și bună pace
Și doar iubirea de frumos să mă provoace.
Nimicnicia hoinară
Din câte lumi s-au zămislit
Și-n hăul orb se vor topi,
Ce-i timpul meu, abia șoptit,
Pe lângă-acest etern „a fi”?
Sunt scânteierea din amnar
Ce prinde viață pentru-un ceas,
Ca-n universul solitar
Să pier, de parcă n-am rămas.
Câți oare-n lume au pășit,
Și câți din urmă or să vie?
Sunt sub privirea lor un mit,
Străin în marea simfonie.
Nici chip, nici nume nu-mi ghicesc,
Nu știu de plânsul meu pustiu,
Acești drumeți ce nu privesc
Spre umbra mea, pân' la sicriu.
Să numeri toate câte sunt,
Ar cere vieți fără hotar;
Să le-nțelegi e-un chin mărunt,
Un zbor himeric și-n zadar.
Privind la universul mut și greu,
Ce-i mai rămâne omului al său?
Pierdut sub bolta făr' de temelii...
Ce mai e omul, dacă nu doar a iubi?
Concert măiestru
Un univers se stinge-
incet,povestea vietii
noastre,
Dar ce frumos a
existat,creand mirifice- astre,
O lume cade in abis,cu
sentimente,ganduri,
Dar undeva rämâne scris,într-un trecut albastru,
Puternic,fiecare vis, ca un
concert maiestru...
CHEMARE...
Nu m-am născut sub stele cu noroc,
Din holda lumii, crescut-am fără ghioc,
Privind cu ochii mari la țărmurile grele,
Am năzuit cândva s-ajung la stele...
Eu am răspuns chemării cu credință,
Cu tot ce sunt; cu-ntreaga mea ființă,
Cu trai onest și cu sudoarea frunții,
Eu n-am mișcat nici lumea și nici munții...
Sub norii grei, întunecați, ce-adastă,
Cu sângele spuzit în rana de sub coastă,
Eu umbra mi-am trecut pe zid înalt,
Și fiecare pas, mi-a fost de fapt un salt...
Și-n adevăr, grăind întotdeauna,
Eu n-am riscat nici soarele, nici luna,
Căci nu mi-a fost iertat cuvântul,
Pe mine, m-o chemat pământul…
Miri
Cu ochii înlăcrimați de dor
De casă și de-al tinereții odor
Cu suflet de copil matur
Jurăm iubirea fără cusur
Cu multe clipe-n buzunar
Cu speranțe și gust amar
Cu toate cele ce mai vin
Stăm în pat cu baldachin
Cu viitorul ce ne-asteaptă
Suntem al celuilalt soartă
Și așteptăm să-mbătrânim
Amintiri să retrăim.
Здесь вы найдете философские стихи, стихи о жизни, сочиненные самодеятельными авторами, авторами с именами. Лирика сочетает в себе поэзию и философию, которые представляют сокровенные желания, абстрактные мысли, предсказания и многое другое.
Întrebări frecvente
- Deschide pagina de publicare: Publică poezii
- Completează titlul + textul și alege categoria „Философские стихи”.
- Publică poți fi logat sau anonim (utilizator fară inregistrare).
- Apasă pe la orice poezie pentru a o adăuga la favorite (ar fi bine mai intii sa te autentifici).
- Apoi le găsești rapid în contul tău (sau în secțiunea de favorite).
- ✅ Publici rapid, cu autor logat sau anonim: Publică
- 📚 Îți aduni creațiile în colecții ca o carte: Colecții
- 🎦 Poți adăuga audio/video la poezii: Audio & Video
- 🌌 Îți construiești profilul de autor în „Universul poeziilor”: Univers
- ✅ Da. Dacă ai o poezie publicată, poți folosi funcția „Transformă poezia în cântec”.
- 🎵 În câteva clipe, poezia ta poate deveni o melodie (voce + instrumental), pe care o poți asculta și distribui.
- 🔗 Vezi ghidul / noutatea aici: Transformă-ți poezia în cântec
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 июня
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!
VINUL DE VEGHE
Valentin Ailenei
23 июня
O poezie cu o forță incredibilă. De la vulnerabilitate la independență absolută. Metafora vinului este geniala. Felicitări! 🍷
Bachata Nebuniei
Valentin Ailenei
23 июня
Pură stare, transformată în artă. O poezie care te prinde în ritmul ei și nu-ți mai dă drumul. Un dans brutal între extaz și agonie care îți taie răsu...
Sarcastic
celina balan
23 июня
Sensibilitate și realism. Schimbul de brațe lipsă, vinul vărsat, tăcerea grea... imagini care dor, dar care dor frumos. Durerea își cere dreptul la ve...
O clipă... numai una!...
celina balan
23 июня
Frumos! Eminescian!❤️
Ceasul
celina balan
23 июня
O creație care amintește brutal că „mai târziu” ne fură, de fapt, propriul potențial. Absolut superbă și plină de adevăr!
Filtre diferite
Johnny.J
23 июня
Nimic mai adevărat!
Pahar de poezie și... atât!
Johnny.J
23 июня
Superbă!
Iubire de fațadă..
Vlad VIDA
22 июня
O poezie superbă despre eliberare și puterea de a renaște. 👍
Filtre diferite
Vlad VIDA
22 июня
COrect!👍👍👍
🎦 În serile tale
Anastasia Brăescu
22 июня
Adorabila!❤️
Ecouri sub umbrelă
Anastasia Brăescu
22 июня
O poezie superbă, plină de sensibilitate! Am simțit fiecare vers ca pe o îmbrățișare caldă
Leac contra tăcerii
Bogdana Ivanov
22 июня
Fiecare cuvânt doare, dar vindecă prin frumusețea lui. O poezie despre singurul leac care funcționează cu adevărat... timpul!
VINURILOR TALE
Bogdana Ivanov
22 июня
O poezie superbă! Metafora vinului curge atât de fin prin toate etapele iubirii. M-a mișcat profund acea naivitate curată și plină de inocență din ver...
Stea
anca_nistor
22 июня
Superb! Felicitări pentru emoția transmisă!