1  

Category Parting poems

Lupa sorții

Ți-am fost un frumos vis

Așa ai spus chiar  tu

Acum pe cerul stins

Ce fusei dispăru.

 

E poate zbucium mult

Regrete nu puține

Frumosul cel pierdut

Nu vru a mai rămâne.

 

Abisuri reci de gheață

Au răcit inima din piept

În țurțuri de speranță

Și dorul e inert.

 

Minciuni nevinovate

În scrum de neputință

Încrederi măcinate

Furtuni în conștiință.

 

Cuvinte reci și grele

Rostite fără rost

S-au cuibărit și ele

În sufletul anost.

 

Iubire ,pasiune ,dorință chiar și dor

De-au fost adevărate

Acum se sting și mor

Și spui ,doar din păcate.

 

E lupta pe sfârșite

În prag de renunțare

Pe drumuri rătăcite

Va fi doar căutare.

 

More ...
poezii.online Lupa sorții Maricel Bouros

Mai pot visa !

Chiar dacă am juat, întâiul jurământ,

Nu-am să mai vărs lacrimi, jur pe cerul sfânt,

Iubirea, care m-a încălzit întodeauna,

S-a stins, nu-mi poate potoli în piept furtuna.

 

Iubirea mea , era calmă și discretă,

Tu îmi cântai o doină, pășind încet poteca,

Din cuiburi, te acompaniau experții,

Eu, gustam din plin frumusețea vieții.

 

Credeam, că ne-am legat doar prin cuvântul dat,

În iureșul vieții cu tine am plecat

Auzeam deja in casă glasuri de copii

Când aveai de gând să-mi spui :

-că nu mai vii-                        

 

Unde ești tu, cel ce porți in ochi 

flăcări de iubire? cine te-a furat fără de știre?

Știi că iubirea mea s-a frânt în mii de bucățele

Mai pot visa, să pot face ceva din ele?                                             

More ...
poezii.online Mai pot visa ! T.A.D.

Te iubesc

Acum ești cu ea.

Văd cum vă apropiați,

cum îți cauți liniștea în brațele ei,

cum zâmbești altfel.

Dar mai văd ceva.

Sau poate doar îmi imaginez,

poate doar proiectez peste tine

tot ce mi-aș dori să fie adevărat.

Mi se pare că încă nu ești împăcat,

că încă nu ești pe deplin fericit.

Și mă doare că am gândit asta.

Pentru că atunci când ai plecat,

mi-am spus că poate fi cu oricine,

atât timp cât te văd fericit.

Chiar dacă fericirea ta

nu mă mai include pe mine.

Dar adevărul e că nu e chiar așa.

Pentru că pe mine mă doare.

Îți simt lipsa

în toate locurile în care nu mai ești.

Îți simt absența,

dar și prezența ta lângă ea.

Eu am fost acolo

când îmi spuneai că nu e potrivită pentru tine,

că te rănește,

că te face să te îndoiești.

Eu am ascultat toate acele nopți,

toate acele adevăruri.

Ea probabil nu le-a auzit niciodată.

Și nu vreau să o urăsc

pentru că primește iubirea ta.

Dar o urăsc.

O urăsc pentru că o alegi pe ea

în fiecare zi în care nu mă alegi pe mine.

Și știu că nu e vina ei.

Nu e vina mea.

Nu e vina ta.

Știu că iubirea nu se votează,

nu se negociază,

nu se alege cu mintea.

Dumnezeu știe cât mi-aș fi dorit

să nu te iubesc.

Să nu depindă de tine

zilele mele bune.

Să nu-mi fie dor de tine

ca de aer.

Să nu fie legată fericirea mea

de felul în care îți bate inima.

Dar te iubesc.

Și uneori asta înseamnă

să te privesc de la distanță,

să-ți doresc tot binele din lume

și, în același timp,

să plâng pentru că acel bine

nu sunt eu. 

More ...
poezii.online Te iubesc Alina Corduneanu

Ultima scrisoare...

Știi,am promis că o să te uit 

Și nu am putut să mă țin de cuvânt mult timp 

Mi-era dor de tine 

Și era greu să te las sa pleci din mine

 

Și poate după ultimul adio am mai plâns 

Am mai sperat,am mai visat

La un "noi" ce era din nou intact 

Și m-am mințit că poate e vina mea

Și poate de asta ai plecat 

 

Mi-am promis că o să râd 

Și o să las lacrimile în urmă 

Dar numai sufletul meu știe 

În câte piese a putut să răsune

 

Câte poezii au fost scrise 

Scrise și apoi uitate 

Căci eu sunt "bine" 

Chiar dacă nu mai știu nimic de tine 

 

Dar acum...acum când în sfârșit nu mă mai doare 

Pot să îți spun cu adevărat 

E ultima scrisoare

Pe care ți-o scriu,și apoi vei fi uitat 

 

Am înțeles că nu e totul ca-n povesti 

Că trebuie să îți construiești singur visul copilăresc 

Dar că nu trebuie să te consumi atât de tare 

Când tot ce înseamnă soare..dispare 

More ...
poezii.online Ultima scrisoare... ora mea de poezie

Prima mea iubire

Trecutul în urmă l-am lasat ,

Pe tine te-am uitat ,

Tu , prima mea iubire

Îmi vei fi mereu în amintire .

 

Rău mi-ai facut , dar și bine mi-ai adus

M-ai rănit nespus de mult

Ai plecat , m-ai lăsat

Dar măcar știu că voi fi de neuitat .

 

Eu pentru tine , doar o amintire

Tu pentru mine ,

Prima mea iubire .

More ...
poezii.online Prima mea iubire R͟e͟b͟e͟c͟c͟a͟ C͟.͟

AMatOR

Am acceptat anatema amarǎ a amorului,

Bigamia blestemului blindat binomial ,

Crima cunoștinței cultivǎ conștiința creierului,

Devorând durerea din delirul disperării dogmal.

 

Eul extrapolează emergența empiricǎ,

Fǎrǎ forme figurate folositoare fondului,

Generează geneza golurilor genetice,

Haosând hibrid himera histerezisului.

 

Ipoteza inopinata irelevant istoricǎ,

Joacǎ judecând justiția jocului,

Karma Katantilepsei kilometrice kladisticǎ,

Limiteazǎ longitudinal logica ludicǎ

More ...
poezii.online AMatOR Eduard Gabriel G

Veșnicie făra timp

Aș mai fi vrut doar o secundă

de iubire, de plăcere, de furtună,

să nu fie o scânteie, mai degrabă o durere,

ruptură din realitate, nu frânturi de vis uitate.

 

I-am spus lunii despre tine,

s-a întors râzând la mine

și mi-a spus cu-n glas încet:

„Spune-mi, merită iubirea să rămână un secret?”

 

Mi-am amânat atât iubirea, crezând că tu iubești etern…

mi-am amânat atât trăirea… și iată-mă

într-un infern.

 

Am interpretat greșit plăcerea, crezând că-s suflet de poet…

dar veșnicia n-are timp,

asta mă face incomplet.

More ...
poezii.online Veșnicie făra timp Awdrraa

Contrastul preschimbării

Mi-am aprins o țigară, purtată de-un gust amar,

Ceea ce mi-a trezit un gând… căci totuși era familiar.

Oare e ceea ce ai lăsat în urma ta

Sau motivul alurii de a poeta?

 

Condeiul mi se îneacă printre foi,

Ce pot face e să scriu despre ce cândva a fost un „noi”,

Un întreg care nu a încetat niciodată,

Dar după care tânjesc cu o amărăciune disperată.

 

Dacă trecutul mi te-ar fi promis,

Ceea ce a însemnat un „noi” n-ar mai fi fost acum transferat doar în scris…

Amărăciunea s-ar fi preschimbat în miere,

Poate n-ar mai fi ajuns să însemne doar motivul poeziei mele.

 

Oare aici s-a încheiat povestea noastră?

Cu un condei, o foaie și o poveste măiastră?

Poate i-aș fi permis amarului să dicteze împotriva mea..

Dacă asta mi-ar fi garantat prezența ta.

More ...
poezii.online Contrastul preschimbării Awdrraa

Iubirea unui poet

 

 

Am fost îndrăgostită de omul orb,

Ironic,doar pictând vedea iubirea,

Un suflet blocat de corp,

Îmi șoptea,timid,cum simte bucuria

 

Am fost ajutată de omul mut,

Noaptea în secret se ruga în numele meu,

I am citit sufletul,este temut

Să vorbească de durerea unui zeu

 

Am fost găsită de omul surd,

Îmi cosea cu fragmente încrederea

Voiam sa fug,mă susține sa lupt

Mi a simțit neînțelegerea ce durea

 

Am fost ucisă de o stea căzătoare,

Nebună,l am considerat soare,

Dar căldura lui era doar temporară,

Cat să-mi țină de cald,o zi din vară

More ...
poezii.online Iubirea unui poet Bianca S.

Silentium

Mi-ai spus că n-am habar să te iubesc,

Că n-am măsura dorului în sânge,

Dar n-ai văzut cum ochii-mi obosesc

Când holul rece-n două ne mai frânge.

 

De cinci ori astăzi umbra ți-am pândit,

Purtând ochelarii mei drept paravan,

Te-ai dus grăbită, părul ți-a plutit,

Iar eu am rămas scriitorul din tiran.

 

N-am vrut să te strig, n-am vrut să te chem,

E tot iubire-n faptul că te-am lăsat,

Să porți pe umeri liniștea, un semn,

Că n-am vrut să te simți un om vânat.

 

Am seri în care singur mă mai cert,

Și nopți în care scriu și tot mai beau,

Căci în manuscrisul ăsta, pe care-l tot iert,

Doar pașii tăi prin versuri mai stăteau.

 

Să crezi că nu te iubesc? E dreptul tău,

În timp ce eu beau singur și te scriu,

Și-n fumul de tutun, ce-mi face rău,

Te caut pe tine-n tot ce e pustiu.

 

More ...
poezii.online Silentium Iosif I. Andrei

Momentul despărțirii..

Momentul despărțirii

Sper că știi ce mult mă doare…

Am pariat iubirea pe un „bine”

ce a dispărut în nenumăratele zile amare.

Am vrut să mă întorc,

am vrut să nu mai fug de ce mă doare,

am încercat să nu te mai rănesc,

dar știu că a fost un eșec… te-am secat și pe tine, și pe mine.

 

Au fost prea multe lacrimi,

prea multe finaluri triste,

prea multe „reușim” spuse în vânt,

iar eu am fugit…

și da, știu că te-am rănit.

 

Te-am scris în poezii… Doamne, n-ai idee ce aș fi vrut să nu ajung aici.

Umerii mei, ce păreau de piatră, s-au prăbușit

și a căzut tot ce știam că înseamnă „noi”.

 

Iar rimele astea sunt amestecate,

căci îmi vin în minte prea multe amintiri,

iar promisiunile nerespectate

mă seacă din ce în ce mai mult, noapte de noapte.

 

Dar prefer ca asta să fie ultima poezie despre durere,

despre mine, despre tine, despre „noi”.

Așa că îți spun: fii un om fericit!

Și uită tot ce am trăit.

Fii fericit și bucură-te de viață.

Nu uita că ești o persoană importantă.

Găsește-ți adevărata liniște.

Meditează, învață, TRĂIEȘTE!

 

Îmi pare rău că te-am rănit…

Nu a fost intenționat.

Și sper să știi doar atât:

te-am iubit, te iubesc și te voi iubi mereu.

Dar vreau să plec,

căci știu că te rănesc…

 

Te iubesc…

Dar acum am să plec…

More ...
poezii.online Momentul despărțirii.. ora mea de poezie

Încet, te-am pierdut

A venit în viața mea fără să anunțe,

Ca o vară liniștită după ploi tăcute,

Acum aproape trei ani — și parcă ieri,

Și fără să știu, mi-ai devenit univers.

 

Nu erai doar prieten, erai mai mult de-atât,

Erai liniștea mea când totul era urât,

Erai vocea care știa ce nu spun,

Erai locul unde mă simțeam “acum sunt bun”.

 

Dar nu vezi mereu cât valorează cineva,

Până când distanța învață inima,

Și tot ce părea sigur devine amintire,

Un “ce-ar fi fost” pierdut în tăcere.

 

Au rămas doar fragmente din noi doi,

Râsete stinse și pași înapoi,

Și uneori mă întreb, fără răspuns clar,

Dacă și tu mai simți… sau a fost în zadar.

 

Nu te-am pierdut dintr-odată, ci încet,

Printre zile în care n-am mai fost “noi” complet,

Și doare nu doar că nu mai ești aici,

Ci că nu mai știu cum să te mai atingi… nici măcar din priviri.

 

Dar undeva, în mine, încă exiști,

În tot ce sunt și în ce nu mai ești,

Și poate asta e cel mai greu de dus:

Să știi că ai avut totul… și totuși s-a dus.

More ...
poezii.online Încet, te-am pierdut Maria Spulber

Read Parting Poems, longing poems written by beginning poets. Parting poems, Romanian poems about love, longing, pain. Poems full of feelings that are sometimes difficult to express. Short parting poems, romantic poems, love poems.

Întrebări frecvente

  1. Deschide pagina de publicare: Publică poezii
  2. Completează titlul + textul și alege categoria „Parting poems”.
  3. Publică poți fi logat sau anonim (utilizator fară inregistrare).
  • Apasă pe la orice poezie pentru a o adăuga la favorite (ar fi bine mai intii sa te autentifici).
  • Apoi le găsești rapid în contul tău (sau în secțiunea de favorite).
  • ✅ Publici rapid, cu autor logat sau anonim: Publică
  • 📚 Îți aduni creațiile în colecții ca o carte: Colecții
  • 🎦 Poți adăuga audio/video la poezii: Audio & Video
  • 🌌 Îți construiești profilul de autor în „Universul poeziilor”: Univers
  • ✅ Da. Dacă ai o poezie publicată, poți folosi funcția „Transformă poezia în cântec”.
  • 🎵 În câteva clipe, poezia ta poate deveni o melodie (voce + instrumental), pe care o poți asculta și distribui.
  • 🔗 Vezi ghidul / noutatea aici: Transformă-ți poezia în cântec

Top poezii din Parting poems

Radio Poezii.online Apasă play
AUTO
Află mai multe 🎙 Live