Category Funny poems
În parc
Un unchiaș ,dar țanțoș tare
Se așează plin de el
Pe băncuță ,vezi matale
O bătrână sta nițel.
Bătrânica cam sfioasă
Dar cochetă nu puțin
Murmură puțin retrasă
Cu un glas încet dar fin.
Este liber ,dar să știți
Nu greșiți a întreba
Sunt băncuțe de priviți
Dar puteți de vreți a sta.
Mă scuzați ,unchiașul zice
Am greșit ,așa se pare.
Încercă să se ridice
Demn ,dar pare că îl doare.
Dar bătrâna noastră dulce
Chicotind fără s-arate
Se întinde să-l apuce
De doriți ,stați că se poate.
Moșul nostru rușinat
Se așează și sfios
Apropo sunt divorțat
Aveți soț ,sunt curios?
Domnule ,rușine mare
Am simțit cam ce gândești
Dar crezui că mi se pare
Arați doar ce poamă ești.
Iarna inocenței
Mă trezi bunica frate
Să-mi arate ,tu ce crezi?
Hin încoașe măi nepoate
Mă dusei și ce să vezi.
Era alb afară totul
Și pădurea și poiana
Rămăsei în prag nerodul
Cum privii în zare iarna.
Era frig chiar rău afară
Dar o liniște deplină
Încetase să mai cearnă
Peste mantia cea fină.
Mă clinti o mână rece
Eu ț-am zâs să stai la jeam
Nu plânje că n-o să pleșe
Mă gândesc bleguț păream.
Eu desculț pe pragul ușii
Adică un pic afară
Vez că-ț curg în gură mușii
Șâ în gât o sâ ti doarâ.
Venise iarna vicleană
Precum moșul zis Crăciun
În noapte ,fără de seamă
Eu dormii ca blegul tun.
Mă copchile fuji te-mbracă
Și-ai rămas bolând așa?
Pari chierdut de tot ,de parcă
Iarna asta-i ultima.
Iarba pe deal
Pe culmea dealului semeț
Ajunse dragul timp de coasă
Și moș Vasile șugubăț
La ceas de prânz așterne masă.
Sub salcie lângă pârâu
Pe iarba reavănă ,cosită
Moșicul nostru cel zglobiu
Golește traista și s-agită.
Măi Ioane ,către fiu
Nu găsesc rachiul tată
Și de bine tată știu
Mumăta m-o lăsat baltă.
Mergi acum îndat acasă
Cu rachiul doar să vii
Pân atunci eu bat o coasă
Nu mănânc ,așa să știi.
Fiul dară se conformă
Se pornește se-ntoarce
Rachiul îi ține-n formă
Tatălui cam mult îi place.
Brânză ,pită ,șuncă ,ceapă
Sub salcia cea pletoasă
Cu miros plăcut de iarbă
Să tot stai așa la masă.
Apă rece de izvor
Amândoi cu poftă beau
La cosit apoi dau zor
Vine noaptea de mai stau.
Cafeneaua impostorilor (4 acte)
Actul I: Pe Calea Victoriei
În micul Paris, pe Calea Victoriei,
Madame Bijoux e legenda istoriei.
Cu pene de struț și dantele pe sâni,
Învârte pe degete domni și stăpâni.
Ea poartă tot luxul în poșeta mică,
Și-un fard care-ascunde că timpul o strică.
O duduie fină, cu mosc și mătasă,
Ce uită adesea drumul spre casă!
Zâmbește prin fumul de țigări subțiri,
Stârnind în cafenele dulci amintiri,
Căci Bijoux nu e doar o doamnă cu stare,
Ci însăși aroma de-odinioară, sub soare.
Actul II: Intrarea lui Charlatan
La Capșa, în ceasul când seara coboară,
Un alt personaj își face intrarea în seară.
Monsieur Charlatan, cu monoclu și baston,
Dictând în saloane un altfel de ton.
Cu jiletcă de catifea și fracul impecabil,
Ascunde sub zâmbet un plan formidabil.
Sărută pe mână cu falsă ardoare,
Lăsând în permisie doar inimi moarte.
În aburul cald de cafea și coniac,
Găsește la fete și doamne pe plac.
Promite palate și stele pe cer,
Dar vinde doar iluzii de fum și mister.
Actul III: Duelul măștilor
Se-apropie craiul de masa cochetei,
Schimbând reverențe în stilul epocii:
„Sărut mâna, Bijoux! Ce sclipire de gală!
Te văd pe Victoriei, regină în sală.
Ascunzi sub dantele secrete de stat,
Sau cauți un prinț care n-a falimentat?”
Ea râde ironic, cu gesturi ușoare,
Și-și stinge țigara cu iz de licoare:
„O, dragă Charlatan, tot cu vorbe de clacă?
Monoclul tău minte și jiletca e seacă!
Nu caut un prinț, am amanți de duzină,
Eu caut un domn, nu o umbră străină.”
„Un domn e o raritate în Micul Paris,
Aici totul-i teatru și vis interzis.
Eu vând scump iluzii la fete cochete,
Tu vinzi amintiri în buchete secrete.”
„Noi doi suntem marfă de lux, dragul meu,
Jucăm pentru public un rol mai mereu .
Dar fardul se șterge când zorii apar,
Și piesa se termină-n mod voluntar.”
„Atunci să ciocnim pentru noaptea ce vine,
Cât mosc și mătasă mai curg prin rubine.
Să fie poveste, minciună sau farsă...
Cât timp Calea Victoriei ne mai lasă!”
Actul IV: Revolta poetului
Dar masa tresare și sticla se-ascute,
Când Radu, poetul cu haina cea ruptă,
Se-ntoarce spre dânșii cu ochii de pară,
Scuipând poezia din inima-i amară:
„Oprește-ți paharul, Monsieur Charlatan!
Și tu, doamnă Bijoux, cu chip de sultan!
Voi vindeți parfumuri și aur falsificat,
Când Calea Victoriei moare pe pat!
Voi faceți din viață un ieftin cabaret,
O mască de ceară, un simplu bilet.
Dar unde-i trăirea? Și unde-i misterul?
Când voi pentru bani vă vindeți și cerul?”
Ea-l vede de sus și-i răspunde curtând:
„O, iată și geniul pe stradă plângând!
Misterul, băiete, se cumpără scump,
Nu crește pe stradă, în praf sau în crâng.
Poezia ta nu ține de foame,
Nici mătasea nu crește din simple epigrame.
Mai bea un coniac și lasă oftatul,
Căci visul tău moare când vine palatul!”
Iar Charlatan râde, potrivind ocheanul:
„Lăsați-l, mamițo, așa-i e tot anul!
Băiete, în Micul Paris de revistă,
Doar rima bogată și banii rezistă.
Tu scrii în taverne pe foi de ziar,
Eu scriu pe bilete de bancă, la bar.
Suntem amândoi impostori în destine:
Eu mint pentru aur, tu minți pentru rime!”
„Minciuna voastră e goală și rece,
Pe când versul meu peste veacuri va trece!
Voi veți fi doar umbre în fard și mătase,
Eu voi fi aroma din minți luminate!”
Epilog
Bătrânul crai joacă un teatru perfect,
Un ultim nostalgic cu aer defect.
Când zorii apar și lumina e crudă,
Rămâne doar umbra ce-n taină se-ascunde.
Iar foile scrise de tânărul mag
Rămân pe asfalt, la Capșa pe prag.
Trei suflete prinse în nodul istoriei,
Pierduți pentru veci pe Calea Victoriei.
✨ Nu simulare
Reia-mi al nemuririi nimb
Și stresul din privire,
Și pentru toate dă-mi în schimb
O oră de dormire.
Nu-mi da Ion, acel țăran
Banal, fixat pe glie,
Ce-a luat pământ, dar n-avea plan
Și-a dat în prostie.
Nici pe Ghiță la Moară,
Plictisitor și previzibil,
Ce-a ars cârciuma-ntr-o seară
Într-un mod cam penibil.
Ia-l pe Harap, e de copii,
Ce caută-n programa de liceu?
Cu spânul și cu drăcii,
Mă simt bătut de soartă greu.
Mă simt ca-n Plumb, sunt un sicriu,
Bacovia-i starea mea de spirit,
Iar un Testament aș vrea să scriu,
Că simt cum dau de finish.
Nu vreau Războiul lui Ștefan,
Că m-a înșelat și pe mine viața,
Iar de Iran se-aude-n plan,
Mi s-a tăiat și greața.
Doar pe Otilia o mai țin,
Că-s Costache cel jefuit de timp,
De fericire am puțin,
Banii sunt singurul nimb.
Corola e o aberație clară,
Tortură la optsprezece ani,
O metafizică amară
Pusă pe cap de niște titani.
Iar Riga Crypto? Hai să fim serioși,
E un Luceafăr făcut pe ciuperci,
Droguri și rege de mușchi bărbos,
Barbu, pe ce drumuri ne mai cerci?
Baltagul e un western, e noir,
Singura chestie faină-n catalog,
Vitoria-i detectiv, are har,
E singura cu care-aș vrea dialog.
Moromeții? Bârfă de moși,
S-au strâns bețivii la poartă,
Iar în O Scrisoare, niște fricoși
Pierd subiectul și ne dau soartă.
Leoaica e singura bunăciune,
Nichita măcar a avut stil,
Dar Iona e o altă lume,
Schizo-n burtă, un biet exil.
Deci reia-mi nimbul, fă-mă om,
Că simularea m-a stors de vlagă,
Vreau doar liniște, vreau un somn,
Și nota șase să-mi fie dragă!
Trăind în cercul vostru strâmt,
Materia mă trece,
Căci eu în simulare mă simt
Un picat... și rece.
Replica de la Bihor
Lăsați goarna, măi băieți, lăsați sapa nefolosită,
Că din poze pe TikTok, burta nu e primenită!
Ați încins o nuntă-n plen, cu tam-tam și cu sarmale,
Dar lăsați în urmă-n țară doar proiecte fracturate.
Voi numărați „view”-uri multe, eu măsor în kilometri,
Voi vorbiți de viitor, dar sunteți mereu deficitari.
Vreți ministere cadou și fotolii de mătase?
Însă țara nu-i un bâlci pentru pofte pătimașe!
V-ați vopsit în mii de fețe, ba e roșu, ba e aur,
La muncă sunteți statui, la scandal – un minotaur!
Dacă vreți la guvernare, treceți dracului la fapte,
Că nu ții un neam cu postări făcute-n noapte.
Eu rămân aici, la cifre, unde logica e clară,
Până când s-o plictisi de-atâta nuntă și o țară.
Și de-o fi să vin la centru, să vă iau la întrebări,
O să piară brusc și cheful de live-uri și filmări.
Dragoste in plen
Se dădu sfoară în țară, de la munte pân' la mare,
Că PSD-ul pleacă... își ia cortul din dotare!
„Nu mai vrem la guvernare, ne e dor de opoziție,
Și-am găsit și un tovarăș cu mai multă... intuiție!”
Grindeanu șade la masă, Simion vine cu goarna:
„Hai să dăm cu moțiunea, să le tremure și carnea!
Pe live in cor sa ii dăm sentinta
Să vadă tot Bolojan cum ne piere... indulgența!”
E un dans mai nefiresc, un tango cu strigături,
Unii-n poze la Bruxelles, alții-n live din bătături.
Trandafirul roșu, mândru, s-a vopsit puțin cu aur,
PNL-ul strigă-n urmă: „Ăsta-i bietul minotaur!”
Bolojan, cu pixu-n mână, face calcule la rece:
„Cine pleacă, cine vine, cine oare mă petrece?
Eu voiam reforme grele, ei vor poze pe TikTok,
S-a mutat guvernarea... direct în bâlci, la iarmaroc!”
Iar poporul stă și cască, uitându-se la ecrane:
„Măi, aceștia se certau, își dădeau doar ghionturi plane!
Acum stau la braț în plen, jură toți pe-o moțiune,
Parcă e un film de groază... cu final de opțiune!”
Se anunță nuntă mare, cu sarmale și cu „live”,
Între stânga cea istorică și dreapta pe „high-five”.
Dacă trece votul mâine, să vedeți voi ce mirare:
Cine-o fi premierul? Un „influencer” la soare?
Giovedi
Stau la masă iar,
Cu un italian.
Ce să-i spun acum?
Hai să-i spun cum
Joi, pe la amiază,
Tre’ să duc o vază
Cu flori de cristal,
Că se ține-un bal.
— I-auzi, Marco! Am drum,
Drum să fie bun,
Că am de dus o vază
Cam pe la amiază,
Chiar în ziuă toi,
În ziua de joi!
Fața lui cam pică
Și-mi dă să zică:
— Dar nu pot să credi,
Azi e chiar giovedì!
Și socot eu bine,
Și să cred nu-mi vine
— Marco! Ba să credi,
Astăzi e giovedì!
Și nu stau nici pic,
În dată mă ridic
Și bag mare goană
Pentru vaza diafană.
După mine se ridică
Și începe ca să strigă:
— O să fiu pe la cafea,
Pe la cafeneaua mea.
Mă găsești tu pe acolo,
Strigi un „Marco!” și eu „Polo!”
Am obosit să fiu "bărbat"!
Am obosit să fiu „bărbat„,
să mă arăt mereu neînfricat,
să nu mă plâng dacă mă doare,
să nu mă clatin pe picioare,
bere să beau numai din sticlă,
mereu să fiu Hopa-Mitică,
să mă ridic surâzător,
chiar de-s călcat de un tractor!
M-am saturat ca să repar,
lucruri de care n-am habar,
să fiu Tarzan, când mi se cere,
eu care nu mai am putere!
Și sunt sătul să fiu „sex tare„,
să nu primesc vreo consolare
o mângăiere acolo, cât de cât,
m-am săturat de bărbăție până-n gât!
Am dat tot ce-am avut de dat,
ca fiu, ca frate, tată, ca bărbat,
ca militar, vecin, coleg, amic,
n-a mai rămas din mine ca „bărbat” … nimic!
De aceea cer impetuos, în gura mare,
de „bărbăție” … pensionare!
Oricum voi fi curând complet senil,
adică o să am o minte de copil,
iar ca copil ar fi tare ciudat,
să mă comport ca un … „bărbat„!
27.07.2025
Vis diabetic
Ce-mi doresc eu mie?
O altă glicemie!
Să pot mânca și bea
orice mi-ar cășuna:
pireu lângă friptură,
oricâtă prăjitură,
să mânc paste cu pâine,
orez și azi și mâine,
iar după o baclava,
să pot vin dulce bea!
Cutia de înghețată,
să-o golesc pe toată,
iar frișcă în cafea,
să-mi pun cât va-ncăpea!
Și după astea toate,
aș vrea dacă se poate,
să nu simt nici o „vină„,
să nu-mi fac insulină,
să nu devin fantomă,
fiindcă-am intrat în … comă!
20.01.2026
✨ Un tip fierbinte
Sunt o "ruină" care mai visează,
deși în fiecare zi se degradează,
fiindcă mereu mintea mă minte,
ca-aș fi încă un tip "fierbinte"!
Fierbinte nu sunt însă dulce,
căci diabetul asta aduce,
energic par și-ntruna în acțiune
de ne uităm la ... tensiune!
Am umerii ca-n tinerețe lați,
păcat că sunt anchilozați,
iar degetele așa-s de deformate,
de pumnii să îi strâng nu se mai poate!
Imi trebuie tot timpul ochelari,
în gura mai am trei molari,
singur e părul ce nu m-a părăsit,
dar este mult mai rar și s-a albit!
Imunitate nu mai am de loc;
sunt scos de-o gripă imediat din joc,
iar serile mereu merg la culcare,
devreme, ca găina ouătoare!
Deci cum spuneam un tip "fierbinte"
destul de limpede la minte,
deși dacă ați știi ce eu încă visez
ați spune că și ... delirez!
20.01.2026
Ebrietate
Mirosul colesterolului sfârâind pofticios
fumegă ruginit în fața bibliotecii bahice
plutind impertinent între hohote stupide
irită strălucirea ochilor amnezic rătăciți
Sticluțe triste se dezbracă secătuind
Lacrima-și varsă în pahare poposind vremelnic
uscându-se într-un vârtej lacom
Valul loveș maiestuos neuronii
înecându-i descompletați etilic
Turmelentații se ridică descendent
Pornind târâș satisfăcuți în transhumanță
De mână-i ține gardul lung și groși pereți
La stână mare bucurie îi așteaptă
Dorul e ud și un copac ar lua în brațe
Iarba se mișcă , un covor amețitor
E drumul srâmb, plin de obstacole abstracte
Patul îi chiamă să se vindece cu somn
Se-nvârt imagini cu steluțe colorate
Gândul se plimbă-n altă lume visător
Idei se-ncurcă dovedind ebrietate
Biete ființe abuzate de alcool
Funny Poems, Comic Poems and Stories, Comic Stories for Adults and Children. Comic, Funny Poems written by amateur authors around the world.
Întrebări frecvente
- Deschide pagina de publicare: Publică poezii
- Completează titlul + textul și alege categoria „Funny poems”.
- Publică poți fi logat sau anonim (utilizator fară inregistrare).
- Apasă pe la orice poezie pentru a o adăuga la favorite (ar fi bine mai intii sa te autentifici).
- Apoi le găsești rapid în contul tău (sau în secțiunea de favorite).
- ✅ Publici rapid, cu autor logat sau anonim: Publică
- 📚 Îți aduni creațiile în colecții ca o carte: Colecții
- 🎦 Poți adăuga audio/video la poezii: Audio & Video
- 🌌 Îți construiești profilul de autor în „Universul poeziilor”: Univers
- ✅ Da. Dacă ai o poezie publicată, poți folosi funcția „Transformă poezia în cântec”.
- 🎵 În câteva clipe, poezia ta poate deveni o melodie (voce + instrumental), pe care o poți asculta și distribui.
- 🔗 Vezi ghidul / noutatea aici: Transformă-ți poezia în cântec
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 June
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!
VINUL DE VEGHE
Valentin Ailenei
23 June
O poezie cu o forță incredibilă. De la vulnerabilitate la independență absolută. Metafora vinului este geniala. Felicitări! 🍷
Bachata Nebuniei
Valentin Ailenei
23 June
Pură stare, transformată în artă. O poezie care te prinde în ritmul ei și nu-ți mai dă drumul. Un dans brutal între extaz și agonie care îți taie răsu...
Sarcastic
celina balan
23 June
Sensibilitate și realism. Schimbul de brațe lipsă, vinul vărsat, tăcerea grea... imagini care dor, dar care dor frumos. Durerea își cere dreptul la ve...
O clipă... numai una!...
celina balan
23 June
Frumos! Eminescian!❤️
Ceasul
celina balan
23 June
O creație care amintește brutal că „mai târziu” ne fură, de fapt, propriul potențial. Absolut superbă și plină de adevăr!
Filtre diferite
Johnny.J
23 June
Nimic mai adevărat!
Pahar de poezie și... atât!
Johnny.J
23 June
Superbă!
Iubire de fațadă..
Vlad VIDA
22 June
O poezie superbă despre eliberare și puterea de a renaște. 👍
Filtre diferite
Vlad VIDA
22 June
COrect!👍👍👍
🎦 În serile tale
Anastasia Brăescu
22 June
Adorabila!❤️
Ecouri sub umbrelă
Anastasia Brăescu
22 June
O poezie superbă, plină de sensibilitate! Am simțit fiecare vers ca pe o îmbrățișare caldă
Leac contra tăcerii
Bogdana Ivanov
22 June
Fiecare cuvânt doare, dar vindecă prin frumusețea lui. O poezie despre singurul leac care funcționează cu adevărat... timpul!
VINURILOR TALE
Bogdana Ivanov
22 June
O poezie superbă! Metafora vinului curge atât de fin prin toate etapele iubirii. M-a mișcat profund acea naivitate curată și plină de inocență din ver...
Stea
anca_nistor
22 June
Superb! Felicitări pentru emoția transmisă!