Pahar turnat în vânt

Într-o zi ai să-ți amintești de-a ta licoare,

Cum ai turnat-o în pahare sub sfânt jurământ...

Promisă mie-n taină, pe cuvânt de onoare,

Că-mi va fi alături mereu pe acest pământ.

........................................................

Într-o zi ai să-ți amintești, când eu nu voi mai scrie,

Când am să încetez să plâng pe foi cu versuri.

Într-o zi ai să-ți amintești, când n-am să mai caut pace-n poezie,

Când nu voi mai inventa motive și demersuri.

 

Într-o zi ai să-ți amintești, printr-o minune providențială...

Când am să-mi uit durerea, când voi fi fericită

Într-o zi ai să-ți amintești, când voi fi bine, fără vreo îndoială,

... Când n-ai să mă mai vezi "nebună" și pierdută.

 

Într-o zi ai să-ți amintești de nopțile cu lună,

Când tăcerea dintre noi vorbea mai mult ca un ecou.

Ai să cauți în zadar o mână strânsă-n mână,

Și-ai să vrei să ne zidim din amintiri din nou.

 

Într-o zi o să-ți amintești... de ploile de vară,

Cum stăteai cu geamul larg deschis spre cer

Lucrai tăcut la masă în liniștea de seară,

Și-mi povesteai prin mesaje ce pace, ce mister!...

 

Într-o zi ai să-ți amintești de mine cu gândul și cu fapta,

Atunci când niciun răvaș nu vei mai primi.

Într-o zi ai să-ți amintești, că te-am dorit ca nimeni alta,

Într-o zi ai să-ți amintești, de mine, când eu nu voi mai fi...

......................................................

Într-o zi ai să-ți amintești de-a ta licoare,

Când vei turna în vânt paharul tău cel sfânt.

De femeia ce-ai crezut-o nebună odinioară,

Și... n-ai să mai ai cui, să-i ții un jurământ!

 

 

 

 


Категория: Стихи про любовь

Все стихи автора: un-pahar-de-poezie poezii.online Pahar turnat în vânt

#unpahardepoezie #onewinewoman

Дата публикации: 17 мая 2025

Добавлено в избранное: 9

Комментарий: 2

Timp de citire: ~4 min.

Просмотры: 1295

Авторизуйтесь и комментируйте!

Комментарий 2

author Sandra Wolf

Sandra Wolf

O poezie care te răscolește atunci când o citești.

Другие стихотворения автора

Alt final

Îmbrățișează-mă, te rog, profund

În brațele tale sa ma afund

Între pernele tale sa ma scufund

Sa nu mai simt atâta dor acut.. 

Îmbrățișează-mă și nu-mi da drumul

Sa-mi înnoiesc pe piele parfumul

Lasa-mă să-ți servesc vinul

Sub paturică sa ridicăm volumul.

Privește la mine mai apoi

În ochi cum se citește un război

Cum ne visează pe ambii goi

Sub perne și pături moi...

Mi-a fost dor... sa rostim la unison

Să-nceapă războiul în semiton

Sa te cuprind...sa scriu cu un creion

Finalul nou... fără vreun abandon.

Еще ...

A FOST ODATĂ... un NOI...

..am realizat că totul s-a pierdut, 

Abia când m-am epuizat de tot

Oricât de mult am suferit... 

Nu am putut nicicum să îl întorc.

 

Şi m-am trezit în gol căzând, 

Căci dureau ochii lui căprui. 

Tot timpul îl aveam în gând 

Și in privire doar zambetul lui.

 

Căci ne-am avut pret de-un minut 

Sau poate doar... ceva secunde, 

Dar nu atât cât as fi vrut.. 

Azi, să fi rămas... bine.

 

...A existat cândva un "noi", 

Ce azi suspină în trecut. 

lar ochii lui blânzi si căprui, 

Am vrut să-i uit, dar n-am putut...

Еще ...

Amintiri cu tine

Tin minte cum mi-ai spus..."mă fascinezi!"

Când un clip cântând la chitară ți-am trimis

Țin minte cum vinul... degetele mi le plimba pe corzi,

Azi cand ating chitara, doar plânge, de dorul vinului promis...

 

Țin minte totul... sunt ale mele dulci amintiri

Presărate cu cele mai pure și fine simțiri 

Amintiri ce nasc dor... de tine neînțeles 

Dor ce mă face... speranțe să nutresc...

 

Țin minte ... cum vinul în pahar imi plutea

Ca un cântec ce nu se voia sfârșit 

Stelele și luna în noapte părul imi mângâiau 

Și mă purtau pe aripi de dor in al viselor labirint...

 

Еще ...

Dor ascuns

Mi-e dorul de tine, dor ce mă arde

Foc ascuns sub inima dărâmată 

Te chem cu gândul în tăcere 

Deși îmi ești uitare în toate cele...

 

Mi-e dor de privirea ta, senină și clară 

Știu că nu-ți pasă... a mea începe să doară 

As vrea să te mai văd pentru o clipă 

Poate simți cum sufletul te strigă...

 

Te văd și te chem din imensa tăcere 

Te caut în vise rămase efemere

În nopțile pline de acută durere 

Dar ești doar o umbră, ce în zori piere...

 

Mi-e dor ca și când nu ai plecat nicicând 

Fără o-mbrățisare...fără "un vin"

Un dor ce speră la o umbră de noi 

Ca și când intr-o zi te-ai mai uita inapoi...

 

Iluzii... sufletul simte în al său adânc 

Că brațele tale azi sunt rece mormânt... 

Si-n dorul ce arde mocnit în piept

Te caut, te găsesc si-apoi, te pierd...

 

Mă doare și nu-mi rămâne decât să te uit

Să fac din durere, pentru inimă, scut,  

Chiar de dorul nu-i stins și stă așezat 

Într-un colț de suflet, ce l-ai refuzat...

 

 

 

Еще ...

Urlet de dor

Când imi urla tăcerea prin dor

Şi prin liniști durerea-mi adie

Numai așa pot trece mai ușor

Scriind din nou o poezie.

 

Nu e zi să nu mă întreb

De ce ai fost așa cu mine

Şi seara să nu îmi sterg

Lacrima de pe bărbie..

 

Sunt puternică și demnă

Pentru cei la care ţin

Dar când pun capul pe pernă

La tristețea mea revin.

 

Poate asta mi-i menirea

Să nu pot uita de tot

Cum ai ales risipirea

Unui ultim vin în... 2

 

Și rog stelele de sus

Să nu mă inrăiască

Atât cât mai am de dus

Durerea asta sufletească. 

Еще ...

Inca...

De la extaz la agonie

M-ai omorât puţin câte putin

Mi-esti doar o muza-n poezie

Când mi-este dor de al tău vin.

 

Eu inca ma gandesc la tine

Tu ești cum ești

Dar eu te vad cum vreau

Si plang mult a noastră despărțire

De dor, din lacrimi te mai beau..

 

Deși un timp m-ai indragit

Și ti-a placut sa îmi vorbești

Dar viata doar ti-a dăruit

Simțiri cu care doar sa ma ranesti.

 

Caut un semn divin dar nu găsesc nicicum

Căci timpul nostru I-ai apus demult

Tăcerea-ti e prezentul meu

lar viitorul nu va fi nicicând..

Еще ...

Стихи из этой категории

Credeam atunci, mai cred și-acum

Credeam atunci c-ar fi de-ajuns
să-ţi fur un zâmbet pe ascuns,
să-l port în suflet de copil,
să-l ţin prin vremuri juvenil.

 

Atunci credeam că-n univers
iubirii i se spune vers,
înscris în inimă cu dor
ce-n pragul viselor strecor.

 

Erai atunci priviri de jad,
lăsate-n vânt pe-al vorbei vad,
şi gene lungi cătau spre cer,
spre cerul prins de-al tău mister.

 

Când zori zâmbeau de-al zilei gând,
doi sori de mai şi-un râset blând
mi-erau de-ajuns să fiu un zeu,
să mor şi să renasc mereu.

 

Mai cred şi-acum c-ar fi de-ajuns
ca-n zori de zi să-mi fii răspuns
c-un zâmbet ce-am furat cândva,
rugând hazardul să mi-l dea.

Еще ...

Promisiunea uitată

Ai fost lumina-n care-am crezut,

Refugiul blând, un vis tăcut,

Dar tot tu, ca un vânt hain,

Ai spulberat al meu destin.

 

Mi-am pus în tine suflet frânt,

Te-am îmbrăcat în dor și cânt,

Dar ai plecat fără să-ți pese,

Lăsând în urmă doar regrete.

 

Ai fost speranță, dar și ger,

Un foc ce-a ars și-a devenit mister,

Un vis ce-n zori s-a risipit,

O promisiune… ce-a murit.

Еще ...

NATURA ÎN PRIMĂVARĂ

Oare pentru a câta oară,

Intru-în casă ies afară

Închid ușa și-o deschid

Parcă mă strânge un zid.

 

Soarele privește blând,

Are el ceva în gând,

Raza lui deschide căi

De la munte până-n văi.

 

Mii și mii de gândăcei,

Fac curat în case mici

Cu iarna au terminat,

Nu e timp nici de cântat.

 

Gospodarii-is prin ogradă,

Toatâ  lumea are treabă

Primăvara se arată

De la culme până-n baltă.

 

Natura-i toată înflorită

Ca o inimă de fată;

Primăvara poartă ie

Și flori vii la pălărie. 

Еще ...

Dragostea ta zgribulita

Am citit ceva teribil de frumos:

,,Dragostea ta zgribulita.."

Ce-o fi însemnând?

O dragoste incertă,nedefinită?

O dragoste vulnerabilă,instabilă?

Nu știu,dar suna atât de duios,minunat chiar.

Se spune că suntem creați din argila 

Dar sufletele noastre au aripi de eternitate 

Ce transcend ființa noastră fragilă..

Ele cresc din iubire,fie ea și zgribulita,

Ating zenitul si-apoi se transforma-n lumina 

Strălucind veșnic în lumea fara păcate..,

In lumea aceea atât de divină..

 

 

Еще ...

NICI NU ȘTIU

Nici nu știu ce-ași fi în stare

Provocat de nedreptate

A-și ajunge să fiu sadic

Să-i ucid sau să-i  prefac

Pe ce-i răi și mafioți,

Pe dușmani ca și pe hoți

În lăcuste sau în lupi

Să-i  trimit în iad

Unde  flăcările ard 

Să purificăm pământul 

Relele să le ia vântul.

Еще ...

TIMP

A SAPTEA ZI DIN SAPTE 

TOT DUPA SAPTE ANI , 

SI TOT LA ORA SAPTE .

TE-AM REINTALNIT ,

SI INCA INIMA MAI BATE 

 

ERAM IN FATA TA , UN PORUMBEL ,

UN COMIS-VOIAJOR .

TI-AS FI ZBURAT IN BRATE,

FIINDCA ARDEAM DE DOR.

AM INGHETAT PE LOC ,

PIERDUTA SI NELINISTITA .

CACI DUPA SAPTE ANI DE ZILE , 

INCA IMI FACI INIMA SA SIMTA!

 

Еще ...

Susține Poezii Online

Sprijinul tău ajută Poezii Online să crească frumos. Donația susține dezvoltarea, îmbunătățirile și acest spațiu dedicat creațiilor personale, locul unde poezia și textul literar aduc inspirație, liniște și o gură de aer pentru suflet.

Îți mulțumim că lași poezia să dăinuie. 🤍
Radio Poezii.online Apasă play
AUTO
Află mai multe 🎙 Live