Autorul Pisica amuzantă
Total
592 creaţiiCreaţii aleatorii :)
versuri pentru cei mici !
Pe lac lebăda plutește
Se hrănește, doar cu pește,
Toată viața ei înoată
Dar nu-i udă niciodată.
.....
În grădină am o floare
În curând va crește mare,
O iubesc, o îngrijesc ,
Până-n toamnă înflorește
Grădina o înveseleșe.
......
Nouraș străveziu
Lasă soarele să treacă,
Pe noi să ne încălzească,
Florile să umple valea.
Vrăbiuțele-s cu noi,
Zarvă mare-i în zăvoi.
......
Mama e atât de aproape ,
Și de caldă și de bună,
Mă alintă, mă descântă,
Mă ajută să cresc voinic
Ca un bob de grâu in spic.
Mamei ochii îi umezesc,
Când o strig și îi zămbesc.
IATĂ CUM PLOAIA…
Iată cum ploaia, îşi cerne albastră,
Mii de steluţe, ce-mi bat la fereastră,
Ce-apar şi dispar, sclipind către cer,
Către suflet şi minte, poem efemer…
Sunt stele, sau umbre, sau lacrimi călii
Ce curg prin burlane, cu zecile-n mii,
Cântece triste ce se pierd în pustiu,
Ecou peste veacuri – un lied timpuriu –
Iată cum ploaia, sub cerul proscris,
Sublim sentiment, acut, mi-a transmis,
Şi scriu cu panaşul pe foile ude,
Sonete-ncurcate din strofele nude...
Încriptând şi mai mult în cuvintele grele,
Chiar portretul-poem al vieţilor mele,
În al ochiului colţ cu pleoapa curată,
Precum o cortină peste lume lăsată…
p.o.e.m
Ce nume îți poartă azi dorul?
Sufletul-ți cunoaște amorul ?
Dar vinul gol care-ți cară ecoul?
Mai vezi umbrele jucându-se cu decorul?
Ai plecat
Parcă a fost, parcă nu,
Nici eu nu pot să spun,
Ce-am simțit, nici eu nu știu,
Dacă a fost un lucru bun.
Dacă pentru o secundă,
Te-aș fi întrebat cu regret,
Unde vei pleca singură?
Și cu o durere tristă în piept.
Dacă te-aș fi rugat sa mai stai,
Oare ai mai fi plecat?
Pentru o secundă să rămâi,
O clipă să-mi mai fi dat.
Dar acum e târziu...
Ce sa-ntamplat, nu pot schimba,
Înapoi nu se întoarce timpu,
Tu din groapă, nu vei pleca.
Chipul spiritului
Te-am pierdut,
Căci ochii mei au fost mai puternici ca inima,
Imaginea a învins chipul spiritului tau,
Te-am pierdut,
Dar vreau să ști că în nopțile adânci și negre
Spiritul tau strălucește ca o stea,
Te-am pierdut,
Și-n inima-mi e o furtună grea,
Dar cândva imaginea se va șterge
Și vor rămâne integre
Trăirile tale ca o câmpie de nea...
Te-am pierdut,
Mintea e cruda,dar inima mea
Lupta să păstreze magia din inima ta...
Vântul mă bate!
Vântul mă bate și-ar vrea să-mi zică
Să uit iubita ce-a fost, cândva, odată,
Să nu mai sufăr, să-mi caut fericirea
Ce mă așteaptă negreșit, la altă fată.
M-ascund puțin și-l las să vijelească
Gândind că poate pleacă cum a venit,
Cu sfaturile lui ce viața mi-o încurcă
Acum când dragostea mi-am întâlnit.
De mine, eu îți spun să nu te-ascunzi
Că doar ți-aduc vestea ce am văzut-o,
Ochii să ții deschizi și chiar să înțelegi
Că fata dragă, din păcate...ai pierdut-o.
Cum poți să-mi spui, tu vânt răutăcios
S-o uit și să-mi găsesc rapid o altă fată,
Când o aștept de zece luni să se întoarcă
Să facem nuntă mare-n sat și să fiu..tată.
Eu, n-aș fi vrut să-ți povestesc vreodată
C-a ta aleasă are iubit student american,
Așa că doar am îndrăznit asta să-ți spun
Și să-nțelegi că eu...nu-ți sunt dușman
Iar viața uneori e filă scrisă...de roman.
Atunci, la vânt, frumos am mulțumit
Și am crezut în tot ce îmi vorbește,
Ne-am despărțit, adevărați prieteni
Înțelegând povestea...celui ce iubește!
Noutăți literare, poezii și ecouri culturale direct pe telefonul tău.
Urmărește canalul
Gânduri
ElenaD
27 iunie
frumoase versuri.
Acorduri păgâne
Deea
27 iunie
SUPERB!!
Mâna ce te mângâie
Maddy94
27 iunie
De-aceea omul bun nu cade... ❤️
Mâna ce te mângâie
Edy.Eduard2000
26 iunie
Versurile astea dor prin adevărul lor. Despre bunătate, trădare și lumina care refuză să se stingă. Căci răul n-are colți de fiară, ci chipul celui ce...
Mâna ce te mângâie
Mihăiță Mihai
26 iunie
O poezie ca o mângâiere!👍👍👍
🎤 Regăsire
Mihăiță Mihai
26 iunie
Frumos!❤️
Ecou de vara
Maria Spiescu
25 iunie
Superbă!
Cei trei,,P,,
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Cei trei,,P,,
Miruna Teodorescu
25 iunie
Ce frumos!❤️
Pradă si putere
Miruna Teodorescu
25 iunie
Versuri adorabile⚘️
SOMELIERĂ DE OCAZIE
Miruna Teodorescu
25 iunie
Interesantă creație. Felicitări ⚘️
Zbucium
Maria Spiescu
25 iunie
Interesant... umbrele din interior...cer să fie văzute,auzite,acceptate și aduse în echilibru cu lumina...
Iubire de fațadă..
Maria Spiescu
25 iunie
Mulțumesc!
Ce i-aș spune omului ce l-am iubit....
Deea
24 iunie
te inteleg...
Adevărul nu e drept. Nici blând. Nici...
Smaranda Ploaie
23 iunie
Un text care atinge, răscolește, trezește Felicitări!