Zeci de tineri au făcut schimb de cărţi într-un parc din Capitală

poezii.online Zeci de tineri au făcut schimb de cărţi într-un parc din Capitală

Pasiunea pentru lectură a adunat zeci de oameni într-un parc din Capitală. În pofida frigului, aceştia au făcut schimb de cărţi şi impresii.

Pentru Marina Daniliuc nicio zi nu trece fără a răsfoi vreo carte. Doar în acest an, tânăra a reuşit să citească peste 40 de opere. Aceasta spune că a aflat despre eveniment de pe o reţea de socializare şi nu a ezitat să participe, mai ales ca a avut şansa să-şi îmbogăţească biblioteca personală.

"Eu consider că cărţile ar trebui să fie într-o continuuă circulare. Este mai mult un egoism pentru cititori să păstreze unele cărţi în biblioteca lor, să stea acolo prăfuite decât să le împărtăşească, să le schimbe cu altcineva", a spus Marina Daniliuc, cititoare.

Ideea originală de a face schimb de cărţi a fost apreciată şi de ceilalţi participanţi.

"Am reuşit cinci cărţi să schimb. E o chestie plăcută. Văd feţe zâmbitoare, feţe plăcute. "

"Îmi place să schimb şi opinii, şi cărţi cu persoanele care citesc la fel de mult. Şi am crezut că astăzi este un eveniment bun pentru a mai schimba din cărţi. "

"Am cărţi care le-am citit şi erau pe raft şi aici am pobibilitatea să le schimb cu cărţi care nu le-am mai citit până acum."

Parascovia Belschi este cea căreia i-a venit ideea de a organiza un astfel de eveniment. Femeia susţine că lectura face parte din stilul ei de viață. Speră ca pe viitor numărul celor care se vor alătura acestei inițiative va crește, iar la întâlnirile viitoare vor avea de unde alege mai multe cărți.

"Foarte pozitivă a fost toată lumea, au fost foarte dornici să vină. Chiar m-am bucurat, pentru că credeam că la noi lumea nu citeşte, dar de fapt ei citesc doar că pe ascuns", a declarat Parascovia Belschi, organizatoare.

În 2017, cea mai cumpărată carte de cititorii moldoveni a fost "Vara când mama avea ochii verzi" scrisă de fosta jurnalistă Tatiana Țibuleac. Într-un singur an, au fost vândute peste 4.000 de exemplare. În clasamentul celor mai populare cărţi se mai regăsesc "Te blestem să te îndrăgostești de mine" de Nicolae Dabija și "În umbra pașilor tăi" de Vitalie Cipileaga.


Preluat de la: Publika.md
Postat 18 noiembrie 2018

Creaţii aleatorii :)

Orbire

(Avem să credem că timpul se oprește–

pentru niște clipe,

ființa nu crede că îmbătrânește–

apoi, un semn de agonie: ea nu mai trăiește...)

 

Printre adunătura de capete proaste–

colcăie misterul;

pățania trăită de comunitățile noastre–

refuză să-și poarte colierul...

Îl poartă însă alții și spart, doar să-l știe–

lumina din el tot nu licărește;

și-n neagra închisoare umplută cu pietre–

 mai caută altele, caută prostește...

Să fie mai mult decât întăia dată–

și tot așa și înainte;

într-o zi adaugă, într-alta se pierde–

nici lumina nu se mai vede...

Se adună apoi la statuia cea mare–

a unui posibil creator;

își întind mâinile fără rușine–

spre a se îndeplini dorința unui muritor...

Se desprinde uscată și rămurica dulce–

borcanul refuză să se umple,

culese au fost aromele mai bune–

și efectul lor plăcut va trece...

 

(Îi chinuie să treacă și de viața asta–

mai grea sau mai ușoară,

nu mai contează fapta lumii bune,

e demult uitată... îngropată...)

 

 

 

 

 

 

 

Mai mult...

În trecere prin Iași!

Stau pe bancă în Copou

Și privesc în jos și-n sus,

Greu ceva mai recunosc

Și mă simt ca un intrus

 

Sunt în trecere prin Iași

Și vreau să îmi amintesc,

Locul unde-am întâlnit-o

Pe Maria,  azi soția ce o iubesc

 

Gându-mi fuge-n studenție

Când te-am cunoscut pe tine,

Atunci inima eu ți-am furat

Și-o păstrez și-acum la mine

 

Cum aș putea să uit vreodată

Plimbările în pas ușor pe-alei,

Și vinul dulce de la Bolta Rece

Plătit din bursa mică cu doi lei

 

Banca părăsesc cu nostalgie

Și mă-ndrept spre facultate,

Simt emoția ce mă cuprinde

Și cum inima în piept îmi bate

 

Dar cine oare n-ar fi emotiv

Când tinerețea o are-n față,

Și locul unde ieri s-a format

Ca Om și specialist în viață

 

Aici am studiat din greu

S-ajung medic veterinar,

Să știu să vindec animale

Să am un ban cinstit în buzunar

 

Pașii mi-i îndrept spre clinici

Trec prin holuri, săli de cursuri,

Fac un mic popas în amfiteatru

Lăcrimez și scriu aceste versuri

 

Încărcat de multe sentimente

Ies și-o apelez pe-a mea soție,

Vorbă-i spun că vin spre casă

Și-i recit și ei din astă..poezie!

 

 

 

 

 

Mai mult...

Între lumini și întuneric

Mă privea printre zăbrele 

Partea mea întunecată;

Să-i deschid porțile mele 

Spre căsuța -mi ferecată?..

Ori să mă lupt, confuză 

Cu prezența ei în mine,

Tremurând din buză 

Mă dezbrac de haine 

Și -n oază mlăștinoasă 

M-adancesc păn la bărbie,

Pe -o vreme sumbră și cețoasă.

Și cu veșmânt din măl și ploaie 

S-o iau la goană pe cărare 

Prin foșnet de pădure,

Unde răgete de fiare 

Mă străpung,mă -nfioară.

Umbre hâde și bizare 

Îmi taie calea, mă -nconjoară 

Și nu mai pot, mă prăbușesc 

Îngrozită, fără vlagă;

Din coșmar să mă trezesc,

Mă agăț de -o creangă 

Din răsputeri să mă ridic.

Și cu setea gurii de izvor,

Între lumini și întuneric 

Să răzbat,din nou să zbor...

 

Mai mult...

Ceasul

Pe perete stă un ceas îngălbenit,

Bătând secundele egal și nepăsat.

Tu crezi că timpul este de trăit,

Dar el te trăiește neîncetat.

 

Îți faci planuri pentru mâine, pentru ani,

Ridici palate din speranțe și cuvinte,

Dar timpul nu negociază cu sărmani,

Și nu păstrează nimic din ce-ai avut în minte.

 

Ai spus: „Mai târziu.” De sute de ori.

Mai târziu să iubești. Mai târziu să începi.

Mai târziu să devii omul din visări.

Mai târziu să trăiești. Mai târziu să înțelegi.

 

Dar „mai târziu” e cel mai mare hoț,

Nu fură aur, nici averi, nici rang.

Îți fură omul care-ai fi putut să fii

Și lasă-n urmă doar un nume vag.

 

Iar într-o zi, privind în urmă, vei vedea

Că n-ai pierdut în lupte, nici în vreo furtună grea.

Ci în miile de clipe fără glas,

În care-ai amânat viața... pentru alt ceas.

 

Și-atunci durerea nu va fi că ai căzut,

Ci că puteai zbura și n-ai făcut-o.

Că ai primit un cer necunoscut,

Dar ai rămas privind... și l-ai pierdut.

                                           ............

"La sfârșit nu ne va durea timpul pierdut, ci omul care am fi putut deveni și pe care l-am îngropat cu fiecare *mai târziu* spus."

Mai mult...

Cel mai frumos loc de pe pamant

Cel mai frumos loc de pe pământ,pentru mine 

Nu e mirifica pădure,nici țărmul mării,

E cămăruță in care creez vise,

Modelez gânduri,simt trăiri aprinse.

Cel mai frumos loc de pe pământ 

E căminul in care sufletul îmi canta,

Unde iubirea strălucește.

Privesc pe geam nemărginirea zărilor   

Și sublimul zbor al rândunelelor ,și zâmbesc:

Acolo unde trăiesc,simt și gândesc 

E cel mai frumos loc de pe pământ..

 

Mai mult...

Uitându-mă la ploaie...

Uitându-mă la ploaie,

Simțind un vânt plăpând,

Remarcat-am o schimbare,

A caldei vremi de până când!

 

Și stând așa, spre cer privind,

Spre norii falnici, grămădiți,

Un stol de păsări văd pornind,

Spre un loc mai cald și mai senin.

 

E anotimpul grandios...

Ba chiar – misterios,

Îl privesc ca pe un dar,

E toamnă-n gând și-n calendar!

Mai mult...
Radio Poezii.online Apasă play
AUTO
Află mai multe 🎙 Live