1  

Paharul de liniste

        Un pahar cu vin și linistea pe care o aduce după o zi lungă. Sunt seri în care nu vrei explicații nu vrei răspunsuri... vrei doar un moment pentru tine, să-ţi aduni gândurile si să respiri mai usor. 

        Dorul vine si pleacă, ca orice stare,iar noi învătăm să trăim cu el fără să-I mai punem la suflet atât de mult.

........................................................

         Un pahar cu vin, o poezie si un pic de dor... nu ca să uit, ci doar ca să mă bucur de clipă, exact asa cum era...

 

PAHARUL DE LINIȘTE 

Nu torn în pahar uitarea ce minte,

Nici gustul amar al vreunui eșec,

Ci liniștea oarbă, dincolo de cuvinte,

Prin care toți pașii zilei se trec.

 

E-o tihnă târzie, o poartă închisă,

Când lumea de-afară se cere uitată,

Iar dorul e doar o lumină aprinsă

Ce nu mai arde, ci stă așezată.

 

Îmi torn în pahar în ceasul târziu,

Căci multe vise au murit prea ușor,

Păstrând capul sus și spiritul viu,

Sorb din el liniște... după atâta dor.

 

Așa, fără zbucium, cu gândul curat,

Îmi beau clipa scurtă, cu tot ce-a adus,

Păstrând ce e nobil, lăsând ce-a plecat,

Cu ochii spre mâine și sufletul sus.

 

Și-n acest pahar de liniște deplină,

Nu caut minuni și nici lumi de cristal,

Ci forța de-a fi propria-mi lumină

În fața vieții, ca un gest triumfal.

..............................................................................  

Fiecare poveste are nevoie de un punct iar fiecare călătorie de un port în care să ancoreze definitiv. 

Cu aceste versuri, umplu astăzi "Paharul de poezie"...

 

Nu plec din lipsă de cuvinte, ci pentru că am lăsat în acest "pahar" tot ce aveam de spus.... cand nu era nimeni să mă asculte.

 

Poezia a fost modul meu de a respira, de a înțelege dorul, durerea și de a-mi găsi lumina, dar simt că am ajuns la acea tăcere plină, care nu mai are nevoie de rime.

 

Vă multumesc că mi-ați fost complici în această incursiune. Las versurile în urmă, ca o urmă de pași pe nisip, în timp ce eu aleg să trăiesc, pur și simplu, dincolo de cuvinte. Rămân cu sufletu sus și cu liniștea deplină.

 

Închei acest drum cu o reverență în fața voastră, cei care ați fost martorii tăcuți și buni ai parcursului versurilor mele și transformării mele. 

 


Категория: Исповедальные стихи

Все стихи автора: un-pahar-de-poezie poezii.online Paharul de liniste

Дата публикации: 12 мая

Добавлено в избранное: 46

Комментарий: 17

Timp de citire: ~4 min.

Просмотры: 1690

Авторизуйтесь и комментируйте!

Комментарий 17

Tare frumos scris... fara cuvinte... Felicitări!🥀🥀🥀🥀🥀🥀🥀🥀
Frumos ai ales sa pui punct ... se simte pacea sufletului cand citesti aceste rânduri. Sincere felicitări!👏🌹✨️🤍
Am citit aceste rânduri ca pe o ultimă înghițitură dintr-un vin bun, care lasă în urmă un gust postum de tihnă și recunoștință. Îți mulțumesc pentru această lecție discretă de demnitate și pentru darul de a fi fost martora unui moment atât de sincer.🌹
O decizie matură și asumată, care demonstrează că ai găsit echilibrul și forța interioară dincolo de text. Deși te-am descoperit recent, valoarea versurilor tale este evidentă... versuri cu un parfum aparte. Felicitări!
Impresionantă povestea ta... felicitări pentru cat de frumos ai reușit sa o scrii in versuri
Bravo ție, ești tare curajoasă! Mă înclin în fața deciziei tale. Ai lăsat ceva frumos în urmă, o poveste a sufletului intr-un "pahar de poezie" Să ai parte doar de momente senine și fericire!
Am o admiratie profundă pentru cum ai învins refuzul prin scris transformându-ți poeziile într-o întreagă poveste care acum s-a încheiat. Desi datorită lui ai început cândva să asterni versuri, acum abandonezi scrisul pentru că totul s-a consumat. Când el a ales tăcerea si a preferat să uite dând dovadă de lasitate, universul a trimis o minune. Orgoliul lui a fost atât de mare încât a renegat până si licoarea născută din propria-i trudă, refuzând să-si asume creatia.... el a încălcat promisiunea, tu ai primit-o în dar de la altcineva. Acest semn a schimbat totul si te-a eliberat complet. Ai transformat totul într- un triumf absolut! 🌹felicitări 👏
author Maddy94

Maddy94

Ce dor o să-mi fie de postările tale, dar ce vibe bun de libertate ai în pahar! Îmi pare rău că te retragi, dar mă bucur la maximum pentru liniștea ta! Ești o inspirație totală! 🍷✨
author maya31

maya31

Îmi pare extrem de rău că te retragi. Pentru mine, textele tale nu au fost doar niște postări pe internet, ci un spațiu curat în care veneam să mă regăsesc în serile grele. Mă întristează gândul că nu voi mai găsi noutăți de la tine aici, dar în același timp simt o mândrie profundă pentru demnitatea cu care pleci. Să pui punct atunci când simți că ai oferit totul este cel mai curajos act de iubire de sine. ❤️🌹👏
author Victoria

Victoria

Draga mea, am citit ultimele tale rânduri cu o strângere de inimă, dar și cu o imensă admirație. Ca femeie trecută prin iernile vieții, am recunoscut în fiecare vers al tău o poveste pe care mulți o trăiesc, dar puțini au curajul să o picure pe hârtie... acea pasiune arzătoare, admirație profundă, transformată brusc în cenușă, rămasă fără un ultim „rămas bun” și fără acel pahar cu vin promis, care trebuia să pecetluiască o complicitate eternă. Te-am urmărit prin versuri și am văzut cum ai transformat în artă durerea provocată de cel care a ales să plece pe ușa din spate. El a tratat finalul poveștii voastre cu arma celor lași: indiferența și o tăcere grea, nedreaptă. În timp ce el a fugit de responsabilitatea unui răspuns, tu ai avut noblețea de a nu-i răspunde cu aceeași monedă, ci de a-ți plânge dorul în rime splendide. Această reverență pe care o faci astăzi nu este o înfrângere în fața ignoranței lui, ci victoria ta supremă. El ți-a oferit golul tăcerii lui, iar tu ai umplut acel gol cu „Paharul de liniște”. Ai înțeles, la fel ca mine, că atunci când cineva refuză să îți ofere încheierea pe care o meriți, trebuie să ți-o construiești singură. Îți mulțumesc pentru generozitatea de a ma fi lăsat să îți pansez rănile prin citirea versurilor tale. Pleci din poezie nu pentru că ai fost învinsă, ci pentru că ai devenit prea puternică pentru a mai avea nevoie de validarea unui om care nu a știut să te prețuiască. Să bei acel pahar de vin cu propria ta conștiință împăcată. Ai capul sus, sufletul curat, iar el... el va rămâne doar un personaj absorbit de propriul său spectacol de umbre. Drum bun spre noua ta viață, dincolo de cuvinte!... îmbrățișări calde, de la o cititoare de cursă lungă 🌹
author Emanuelle

Emanuelle

Impresionant. Este nevoie de curaj pentru a alege tăcerea plină și viața trăită pur și simplu, dincolo de rime. Din ce am reușit sa lecturez, ai lăsat în urmă o amprentă elegantă și o lecție de demnitate. Gânduri bune!🌹
Este o tristețe caldă și așezată în plecarea ta, ca un apus pe care îl privesc în liniște, de pe mal, la capătul unei zile lungi. La vârsta mea, am învățat să recunosc valoarea tăcerilor pline și a porturilor în care sufletul cere să ancoreze. Simt că lași în urma ta un pahar golit de versuri, dar atât de bogat în ecoul trăirilor în care m-am oglindit și eu de atâtea ori. Mi-e greu să accept că nu voi mai căuta rime noi care să-mi aline propriul zbucium, însă mă consolează profund gândul că ai găsit acea pace interioară care nu mai are nevoie de cuvinte. Îți mulțumesc pentru urmele lăsate pe nisipul sufletului meu... le voi privi mereu cu respect și nostalgie. Îți doresc, din tot sufletul, să fii zi de zi propria ta lumină.🌹🌹🌹
author TheDreamer

TheDreamer

Păcat că lași stiloul jos. Mulțumesc pentru toate stările transmise. Știai cum sa iti asterni frumos sufletul in versuri. Respect maxim!
author Alex Black

Alex Black

O reverenţă și din partea mea pentru această lecție de verticalitate! Să sorbi liniștea dintr-un pahar în care alții ar fi văzut doar golul. Rămâne o urmă de pași pe nisip care nu duce spre neant, ci spre libertate. Plecare ta din spaţiul rimei nu vine ca abandonare, ci ca o eliberare. Ca scriitor, înteleg perfect această tăcere plină. Tu ai ajuns în acel port unde poezia nu mai trebuie scrisă pentru că a început să fie trăită! 👏🌹Felicitări!

Другие стихотворения автора

Scriu despre tine...

Și ma întreb uneori dacă scriind despre tine,

Nu ti-am transformat prezența, intr-o relicva a inimii,

O carte cu poezii ce pare fără sfârșit 

De teamă să nu te pierd...atât de mult te-am prețuit!

 

Fiecare vers îmi adie cald peste tăcerea dintre noi,

E-un ecou al clipelor frumoase ce le-am trăit in doi,

Ca niște licurici ce rătăcesc în fiecare noapte

Ce nu vor să-și ia zborul din povestea noastră...

 

Și nu regret...nici o tăcere, nici o virgulă, nici un rând 

Pentru că-n poezii ai fost mereu cu mine, dulce plăcere,

Regret doar al tău greu, ultim cuvânt 

Ce printre rânduri încă scrie atâta durere...

 

Așa pot să te păstrez frumos, în umbra zecilor de rânduri 

Chiar dacă e puțin...doar niște iluzii, clipe furate

Doar așa pot lipsa ta, azi cronică, să o îndur

E tot ce pot să fac când dorul te strigă cu intensitate.

 

Еще ...

Sfarsit si început

La sfarsit de an... nu am putut sa-ti dau mesaj de bine

N-as putea ghici ce dorință ți-ai pus

Dar m-am hotărât sa fac un pas în spate 

Am insistat destul și mai mult te-ai opus

La sfarsit de an.... sper sa fii bine

Oricat am încercat...n-ai vrut sa înțelegi ce simt

Ai continuat sa ma ignori... si asta este

E început de an... si îmi e dor... nu pot sa mint...

Еще ...

În colțul meu tăcut

Și s-a făcut lumină și-n colțul meu tăcut 

Nimeni n-a știut de lupta ce am purtat-o mut

Zâmbet am pe chipul rece, în suflet mi-a rămas furtună 

Dar din toate ce-am trăit, m-au făcut mult mai stăpână.

 

Nu mai strig după ajutor, căci ecoul nu-mi răspunde 

Din lacrimi am făcut punte peste visele înfrânte 

Am crescut din răni adânci și inima mi-am cusut

Când părea că nu mai pot, din praful tăcerii am renăscut.

 

Si s-a făcut lumină, undeva printre lacrimi și tăceri 

Și mi-am promis pas cu pas să mă regăsesc 

Chiar de e greu, oricât de mult aș pierde

Din ploile sufletului încep ușor, din nou, să strălucesc.

Еще ...

Scrisoare către...mine

Nici o poezie, nici o lacrimă nu aduce inapoi ce s-a dus

Doar alină pentru o clipă, spală obrajii de durere...si-atât!

Ce s-a pierdut rămâne undeva...departe sau aproape,

În vise, amintiri.... in golul care arde...

 

Și totuși, cumva imi doresc să merg mai departe

Chiar de dorul de ce n-a fost mă cuprinde in noapte...

Fiecare lacrimă e ca o rugăciune, un semn ca mi-ai fost drag

Că am iubit, că am sperat... c-aș fi contat...

 

Vreau durerea s-o pot transforma... să fie blândă, 

O umbră... să nu mai doară atât de tare

Deși nu cred vreodată să dispară 

....in lipsa ta doar crește și.... se vrea mai mare...

 

M-ai zguduit din temelii... tot ce eram s-a pierdut

...Am pierdut o bucată bună din mine...

În lipsa ei nu știu cum să functionez

Și mi se face dor... de mine, lângă tine...

 

Eu stiu că se merita un rămas-bun mai bun

Decât acela ce nu mi l-ai mai oferit

Povestea si-ar fi păstrat același parfum

De fericire și zâmbete.... de la-nceput!

Еще ...

Dacă tu mă lași

Dacă tu mă lași și-mi dai mâna 

Ți-aș fi soare... ți-as fi luna

Aș putea fi o stea pentru tine

Aș putea fi... noaptea ce vine

 

Dacă tu mă lași și-mi dai voie

Aș putea fi o primăvară caldă 

Aș putea fi vară la nevoie

Sau toamna ce dezmiardă...

 

Dacă tu mă lași și-mi dai soare

Aș putea fi o zi caldă 

În noapte o stea căzătoare 

O poveste de dor... minunată.

 

Dacă tu mă lași și-mi dai vinul

Aș putea să-ți arăt în iubire sublimul

Aș putea să-ți fiu sufletul pereche

Aș putea... mai mult de o poveste veche.

Еще ...

Dorul in tăcerea nopții

Noaptea mă îmbracă în tăcerea ei nesfârșită, 

Gândul la tine îmi e o lume nebănuită,

Unde dorul e steaua ce luminează în noapte

Și depărtarea dintre noi se vrea...mai aproape.

 

Cerul mușcă din lună, aștrii nopții au înghețat,

Șoapte fără glas prin vântul iernii răzbat.

Închid ochii și tot tu îmi vii mai aproape

Visul ce nu se stinge și arde în fiecare noapte.

 

În adâncul tăcerii mă regăsesc în privirea ta

Amintirea reînvie clipele ce ne-au fost senine

Noaptea mă învăluie in al ei negru de catifea

Deși distanța ne ține în două lumi străine...ești cu mine.

 

Еще ...

Стихи из этой категории

Liniștea de după război

Sunt o persoană...

Iar asta e de ajuns.

Ziduri ridicate în al meu suflet,

Ziduri de o mie de straturi.

 

Lanțurile, demult stagnând pe jos,

Prinzând culori de foc,

Simțind doar un miros...

De sânge vechi și rugină.

 

Rănile devenind cicatrici,

Porțile sufletului s-au închis,

Devenind un vas gol...

Dar înfiorător de plăcut.

 

E doar liniște, o liniște plăcută,

Liniște de mult așteptată,

Liniștea de după război,

Ajungând un dulce sentiment.

Еще ...

tămâioase cu poetul Ghiorghios Seferis/6

" Nu are ochi

șerpii pe care-i ținea 

îi mănâncă mâinile"

imaginea proiectată 

de propria furie 

o devorează.

Еще ...

Sărmane ființe

Suferinzi, murim toți

Milă seacă, trecătoare
Condamnați, de inimi hoți
Plutind, o infinită mare

 

 

Valuri cugetă-nsetate
Tulburi ape, se încheagă
Și-nauntru înghețate
Singuri stropi, în apă neagră

 

 

Mințind, căci e onest
Simțind, căci suntem orbi
Sub formă de protest
Și rămânem totuși robi

 

 

Să te naști, sicriu fiind
Cu tristeți în inimi brute
Plângi cu trup, zâmbind
Cu ale noastre fețe, mute

 


Să-ți strângi iadul între mâini
Să-l privești ca pe un dor
Și să poți să nu te mânii
Când îi strigi un ajutor

 


Incleștând din dinți rubini
Sângerânzi de carne crudă
Sa-ți simt buzele străine
Să-ți simt silueta nudă

 


Al meu cimitir de zile
Îngropate-adânc credințe
De-ale vieții, legi fragile
Ce zdrobesc sărmane ființe

Еще ...

CENUSA STELELOR

Umbrele cresc din pereţi reci si muți

Pasii se pierd pe sub punţi de pământ

Suntem doi străini de lumină blestemaţi,

Frunze uscate purtate de vânt.

 

Ceasul pulsează un timp fără rost

Secunde de plumb cad în cioburi pe podea,

Uiti cine esti, uiti cine ai fost

Noaptea ne înghite în bezna ei grea.

 

Cerul e-o rană de smoală si scrum

Stelele-au ars într-un rug nevăzut,

Mergem orbiţi pe un ultimul drum,

Spre un desert de tăcere născut.

Еще ...

PRIMĂVARĂ DE PLUMB

Ploaia și vântul sunt ace de gheață,

Ce scormonesc în gânduri vinovate,

Împăcărea-i doar o mască pe o față,

În umbra unei lumi deșarte.

 

O rază de soare, palidă și rece,

Se stinge-n sufletu-mi ca un prohod,

Mugurii speranței, înainte de-a trece,

Pocnesc a gol, într-un absurd exod.

 

Plimbă-ți mâna prin păru-mi răvășit,

Suntem  doi spectri sub cerul plumburiu,

Într-o primăvară cu gust de sfârșit,

Unde tot ce înflorește e, de fapt, pustiu.

 

Să spele ploaia, ca un râu de leșie,

Veninul gândului ce ne-a otrăvit,

Această „înviere” să ne fie

Doar începutul unui final nesfârșit.

 

Să ardem clipa în tăceri de smoală,

Vântul să urle ce noi n-am rostit,

O primăvară eternă și goală 

Mormântul în care ne-am rătăcit.

Еще ...

VIITURA OARBĂ

Fulgerul spintecă cerul, urlă lupii-n mărăcini,

Am hrănit cu pieptul gol o iubire de ciulini.

Grindina zdrobește pietre, cum mi-ai rupt inima-n piept,

Sub potopul de cenușă nici un răsărit n-aștept.

 

Râuri tulburi de otravă mușcă malul de pământ,

Te-am iubit ca o furtună, m-ai lăsat urlând în vânt.

Codrul negru se usucă, rădăcinile au ars,

Din potopul de iluzii doar noroiul a rămas.

 

Mușcă viitura oarbă din trecutul îngropat,

Un cutremur de tristețe peste suflet s-a lăsat.

Liniștea e o capcană, cerul e un zid de scrum,

Se dezlănțuie furtuna si nu știu cum s-o îndur.

Еще ...

Susține Poezii Online

Sprijinul tău ajută Poezii Online să crească frumos. Donația susține dezvoltarea, îmbunătățirile și acest spațiu dedicat creațiilor personale, locul unde poezia și textul literar aduc inspirație, liniște și o gură de aer pentru suflet.

Îți mulțumim că lași poezia să dăinuie. 🤍
Radio Poezii.online Apasă play
AUTO
Află mai multe 🎙 Live